Rikthehet energjia elektrike në termocentralin bërthamor të Çernobilit

Në termocentralit bërthamor të Çernobilit është rikthyer furnizimi me energji elektrike.

Kjo u bë e ditur nga ministri i Energjetikës së Ukrainës, Herman Galushchenko.

“Sot falë përpjekjeve të jashtëzakonshme të specialistëve të Ukrenergo, u arrit të rivendosej energjia në centralin bërthamor të Çernobilit, i cili u kap nga pushtuesit rusë”, deklaroi ai.

Gjithashtu ai i bëri thirrje ndërkombëtarëve të ndërhyjnë për të mbajtur larg Rusinë nga centralet bërthamore.

“U bëj thirrje edhe një herë partnerëve tanë ndërkombëtarë, Komisionit Evropian, IAEA, OKB, OSBE: na ndihmoni të mbrojmë objektet bërthamore! Armiku duhet të largohet nga termocentrali bërthamor i Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.