Rikthehet paniku në Kinë, infektimet me Covid-19 kapin shifra rekord, autoritetet fillojnë testimin masiv

Një shpërthim i ri Covid-19 në Kinë është përhapur në shumë vende, duke ngritur shqetësime në mediat lokale mbi cenueshmërinë e vendit ndaj variantit shumë ngjitës Delta.

Më shumë se 300 raste janë zbuluar brenda një hapësire prej 10 ditësh. Qeveria ka vendosur kufizime të reja udhëtimi dhe po teston miliona.

Nuk është e qartë se sa në Kinë janë vaksinuar plotësisht, megjithëse autoritetet thonë se më shumë se 1.6 miliardë doza janë administruar deri më tani.

Gjithsej 15 provinca dhe bashki tani kanë konfirmuar raste, nga të cilat 12 janë të lidhura me një shpërthim që filloi në Nanjing në provincën lindore Jiangsu të Kinës.

Autoritetet i kanë atribuar përhapjen variantit Delta dhe sezonit turistik vendas.

Kine Fluturime 1 696x391

Edhe pse numrat e rasteve janë dukshëm më të ulëta se vendet e tjera, ai konsiderohet shpërthimi më i madh në muajt e fundit në Kinë, një vend që ishte kryesisht i suksesshëm në kontrollin e virusit brenda kufijve të tij vitin e kaluar.

Rastet u shfaqën për herë të parë në korrik në aeroportin Nanjing, midis punonjësve që kishin pastruar një aeroplan që mbërriti nga Rusia.

Autoritetet testuan menjëherë 9.2 milion banorë të Nanjing dhe vendosën mbyllje për qindra mijëra njerëz.

Por gjatë fundjavës vëmendja u kthye në destinacionin popullor turistik Zhangjiajie në provincën qendrore Hunan, ku shumë nga rastet e fundit janë shfaqur. Udhëtarët nga Nanjing mendohej se kishin vizituar qytetin kohët e fundit.

Kine

Zyrtarët shëndetësorë kanë arritur në një teatër në Zhangjiajie, dhe tani po përpiqen të gjejnë rreth 5,000 njerëz që ndoqën shfaqjet dhe më pas udhëtuan përsëri në qytetet e tyre.

Të gjitha atraksionet në Zhangjiajie janë mbyllur dhe turistëve u kërkohet të bëjnë një test Covid para se të largohen nga qyteti, raportuan mediat lokale.

“Zhangjiajie tani është bërë zona e re zero për përhapjen e epidemisë në Kinë,” u tha gazetarëve Zhong Nanshan, eksperti kryesor i sëmundjeve të frymëmarrjes në Kinë.

Përhapja e re ka arritur edhe në Pekin, me qytetin që raporton disa infeksione të transmetuara në vend.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *