Rikthehet paqja mes SHBA dhe Bashkimit Evropian

20:40 31/10/2021

MarrĂ«veshja pĂ«r tĂ« pezulluar tarifat e çelikut dhe aluminit thanĂ« Biden e Von der LeyenshĂ«non njĂ« moment historik nĂ« partneritetin e rinovuar BE-SHBA. “Kjo Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r iniciativat pĂ«r tĂ« arritur dekarbonizimin e prodhimit dhe tregtisĂ« globale tĂ« çelikut”, tha von der Leyen.

Ajo e konsideroi ujdinë me Biden si një hap i madh, përpara në luftën kundër ndryshimeve klimatike një marrëveshje e hapur për të gjithë partnerët me mendje të njëjtë.

“Prodhimi i çelikut Ă«shtĂ« njĂ« nga burimet mĂ« tĂ« larta tĂ« emetimit tĂ« karbonit globalisht ndaj qĂ« konsumi dhe tregtia e çelikut tĂ« jenĂ« tĂ« qĂ«ndrueshme, ne duhet tĂ« trajtojmĂ« intensitetin e karbonit tĂ« industrisĂ«â€, tha kreu i Komisionit Evropian. Brukseli do tĂ« pezullojĂ« tashmĂ« tarifat qĂ« kishte vendosur nĂ« shenjĂ« reciprociteti ndaj amerikanĂ«ve. Edhe Biden pĂ«rshĂ«ndeti lehtĂ«simin e tarifave tĂ« çelikut dhe aluminit qĂ« shĂ«non fundin e njĂ« lufte tĂ« gjatĂ« tregtare me Bashkimin Evropian, betejĂ« e nisur nga paraardhĂ«si i tij, Donald Trump.

Nga Roma, Biden tha se ky akt ishte njĂ« “testament pĂ«r fuqinĂ« e partneritetit tĂ« fortĂ« dhe dĂ«shmi pĂ«r atĂ« qĂ« SHBA mund tĂ« arrijĂ« duke punuar sĂ« bashku me miqtĂ« evropianĂ«â€.

Trump i miratoi tarifat në vitin 2018, duke pretenduar se importet e huaja dëmtonin sigurinë kombëtare. Bashkimi Evropian u kundërpërgjigj me tarifat e saj për produktet amerikane, duke përfshirë motoçikletat Kentucky Bourbon dhe Harley Davidson. Pavarësisht këtij entuziazmi të shfaqur në Romë zyrtarët amerikanë deklaruan se tarifat do të lehtësoheshin, por jo të hiqen plotësisht.

Vetëm disa sasi të aluminit dhe çelikut evropian tani do të lejohen të hyjnë në SHBA pa tarifa. Biden tha se së bashku të dyja palët do të trajtojnë mënyra për të reduktuar intensitetin e karbonit të prodhimit të çelikut dhe se marrëveshja e re dëshmon se si duke shfrytëzuar fuqinë diplomatike dhe ekonomike të SHBA-ve mund të hidhet poshtë ideja e rreme se nuk mund të rritet ekonomia dhe të mbështeten punëtorët amerikanë ndërsa me partnerët ndërkombëtarë trajtohet çështja e krizës klimatike.

Këto marrëveshje sipas kreut të Shtëpisë së Bardhë do të ngrenë lart aluminin dhe çelikun e SHBA-së, duke kufizuar aksesin në tregjet ndërkombëtare për çelikun e ndotur nga vende si Kina.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *