Rindizet konflikti në Gaza

09:08 16/06/2021

Lëshohen balona shpërthyese, Izraeli sulmon një kompleks të Hamasit

Izraeli njoftoi sulme të reja ajrore kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës, si hakmarrje ndaj balonave shpërthyese të lëshuara nga enklava. Shpërthimet u dëgjuan në Gaza në orët e para të së mërkurës.

Disa balona shpërthyese u lëshuan nga Gaza në drejtim të Izraelit më herët të martën duke shkaktuar zjarre të shumta, sipas shërbimit izraelit të zjarrfikëses.

Ky është sulmi i parë i Izraelit në Gaza pas luftës 11 ditore që përfundoi me një armëpushim në 21 Maj.

Incidentet e fundit pasojnë marshimin e nacionalistëve hebraikë në Jerusalemin e pushtuar Lindor të martën, marshim i cili e nxiti Hamasin të kërcënojë me rindezjen e konfliktit.

NĂ« njĂ« deklaratĂ«, Forcat e Mbrojtjes sĂ« Izraelit (IDF) thanĂ« se avionĂ«t e saj luftarakĂ« kishin goditur gazermat ushtarake qĂ« pĂ«rdoren nga Hamasi nĂ« KhanYunis dhe nĂ« qytetin e GazĂ«s. Sipas ushtrisĂ« izraelite “aktiviteti terrorist” ndodhi nĂ« kĂ«tĂ« kompleks ushtarak dhe se Forcat e Mbrojtjes ishin “tĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r tĂ« gjitha skenarĂ«t, pĂ«rfshirĂ« rifillimin e sulmeve”.

NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i Hamasit tha nĂ« Twitter se palestinezĂ«t do tĂ« vazhdojnĂ« “rezistencĂ«n e tyre tĂ« guximshme dhe do tĂ« mbrojnĂ« tĂ« drejtat dhe vendet e tyre tĂ« shenjta” nĂ« Jerusalem.

Shërbimi zjarrfikës i Izraelit tha se balonat shpërthyese të lëshuara më herët nga Gaza kishin shkaktuar të paktën 20 zjarre në Izraelin Jugor.

Ky është incidenti i parë që kur në pushtet erdhi fundjavën e kaluar qeveria e re izraelite, e kryesuar nga Naftali Bennett që i dha fund qeverisjes 12-vjeçare të Benjamin Netanyahu si kryeministër.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.