Rindizet konflikti/ Policia izraelite bastis xhaminë Al-Aksa, largojnë me forcë besimtarët palestinezë

Policia izraelite përdori forcë kundër palestinezëve në Portën e Damaskut të Qytetit të Vjetër në Jerusalemin Lindor të okupuar.

Incidenti ndodhi pasi me dhjetëra hebrenj të shoqëruar nga policia hynë në xhaminë Al-Aksa mëngjesin e sotëm dhe pasditen e kaluar.

175 hebrenj të mbrojtur nga policia izraelite bastisën xhaminë Al-Aksa duke hyrë nga Porta e Marokut (Al-Megaribe), që ndodhet në pjesën jugore të oborrit të kompleksit.

Pritet që hebrenjtë fanatikë t’i vazhdojnë presionet edhe pas namazit të drekës.

Bastisje të tilla të hebrenjve  sjellin përshkallëzimin e tensionit në rajon.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.