Riorganizimi i Putinit, analistët: Tregon se ai mund të përgatitet për një konfrontim të ardhshëm me NATO-n

riorganizimi i putinit analistet tregon se ai mund te pergatitet per nje konfrontim te ardhshem me nato nRiorganizimi i kabinetit të Vladimir Putin mund të tregojë se ai po përgatitet për çdo konfrontim të ardhshëm me NATO-n, sipas një instituti amerikan.

putin

Zëvendësimi i ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu sugjeron fuqishëm se ai po përgatit ekonominë dhe kompleksin ushtarak-industrial për një luftë të zgjatur me Ukrainën, thotë Instituti për Studimin e Luftës.

Analiza e ISW bazohet në emërimin e Adrei Belousov në post, një ekonomist pa përvojë ushtarake.

Ai ka një reputacion si një teknokrat efektiv, i cili është ngarkuar me integrimin e bazës industriale të mbrojtjes ruse në politikën më të gjerë të brendshme, thotë ISW.

“Këto riorganizime të nivelit të lartë pas zgjedhjeve presidenciale ruse sugjerojnë fuqimisht se Putini po ndërmerr hapa të rëndësishëm drejt mobilizimit të ekonomisë ruse dhe bazës industriale të mbrojtjes për të mbështetur një luftë të zgjatur në Ukrainë dhe ndoshta për t’u përgatitur për një konfrontim të ardhshëm me NATO-n.”shtohet në analizë.

Belousov ka qenë i fokusuar në inovacionin teknologjik dhe prodhimin e dronëve, i cili “ka të ngjarë të jetë jashtëzakonisht i vlefshëm për Kremlinin”.

“Kremlinit kohët e fundit i është dashur të llogarisë me një hendek midis prodhimit të dronëve rus dhe realiteteve bashkëkohore të fushëbetejës”, thotë ISW.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts