Rishi Sunak: Inteligjenca Artificiale mund të sjellë rreziqe të reja

Inteligjenca artificiale do të sjellë njohuri dhe mundësi të reja në rritjen ekonomike, aftësitë njerëzore dhe mundësinë e zgjidhjes së problemeve që dikur i mendonim të pazgjidhshme, por edhe rreziqe dhe frikëra të reja, tha kryeministri britanik, Rishi Sunak.

Deklarata e tij erdhi gjatë një fjalimi në prag të samitit global të IA-së të planifikuar me 1-2 nëntor, në Bletchley Park, qendra historike e deshifrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe aktualisht një muze, në veri të Londrës.

Sipas Sunak, autoritetet duhet t’i adresojnë këto shqetësime tani për t’u ofruar qytetarëve “qetësinë maksimale të mendjes”.

Rreziqet e mundshme janë paraqitur në një raport qeveritar të hartuar nga 50 ekspertë, ku ndër të tjera theksohet se nuk mund të përjashtohet që IA-ja të përfaqësojë një “kërcënim ekzistencial” në të ardhmen.

Në fakt, jo vetëm që mund të përdoret për të kryer mashtrime dhe për të nisur sulme kibernetike, por deri në vitin 2025, teknologjia e re do të jetë gjithashtu në gjendje për të “rritur aftësitë e grupeve terroriste” në zhvillimin e armëve, planifikimin e sulmeve dhe shpërndarjen e materialeve propaganduese.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts