Risitë e iOS 14.5

13:43 29/04/2021

Apple ka njoftuar përditësimin e programit iOS për iPhone dhe iPad. iOS 14.5 vjen me më shumë privatësi, emoji të reja dhe risi të tjera.

Shkyçja e celularit me maskë
Sistemi i ri i operimit lejon përdorimin e Face ID edhe me maskë, por vetëm nëse ke edhe Apple Watch. Sipas Apple, përdoruesit që disponojnë iPhone dhe Apple Watch mund të përdorin këtë përditësim të ri të programit.

Transparencë me aplikacionet
Shfaqja e njĂ« lajmĂ«ruesi sa herĂ« qĂ« tentoni tĂ« shkarkoni njĂ« aplikacion tĂ« ri pĂ«r t’iu pyetur nĂ«se jeni dakord qĂ« aplikacioni tĂ« kontrollojĂ« aktivitetin tuaj online. Aktualisht, kĂ«to tĂ« dhĂ«na pĂ«rdoren pĂ«r tĂ« gjeneruar reklama qĂ« mund t’iu interesojnĂ«, si nĂ« rastin e Facebook. TashmĂ« me kĂ«tĂ« ndryshim, nĂ«se krijuesit e programeve nuk mund tĂ« fitojnĂ« shumĂ« nĂ«pĂ«rmjet reklamimit, duhet tĂ« vendosin njĂ« kosto pĂ«r shĂ«rbimin dhe Apple fiton nga kĂ«to pagesa.

Emoji të reja
Çiftet tashmĂ« kanĂ« tone lĂ«kure sipas dĂ«shirĂ«s, Ă«shtĂ« shtuar njĂ« fytyrĂ« me sy spiralĂ«, njĂ« qĂ« psherĂ«tin dhe njĂ« me fytyrĂ«n nĂ« re. Koleksionit tĂ« zemrave i Ă«shtĂ« shtuar njĂ« zemĂ«r nĂ« flakĂ« dhe njĂ« tjetĂ«r me fasho, si edhe njĂ« grua me mjekĂ«r.

Siri
Asistenti zanor, Siri, nuk ka më një zë të vendosur nga kompania. Tashmë përdoruesit mund ta zgjedhin vetë zërin që iu përgjigjet atyre në momentin që ndezin pajisjen.

AirTags
Disqet e vogla me Bluetooth mund të ngjiten në çfarëdo sendi që e humbni shpesh, për ta gjetur më pas me aplikacionin Find My.

/tvklan.al

PĂ«r rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *