Rrahu dhe hodhi nga kati i katërt të dashurën në shkollën e spiunazhit, dënohet me 13 vite burg djali i zyrtarit të lartë rus

Gjykata ruse ka dënuar me 13 vite burg djalin e një drejtuesi të lartë rajonal (kryeministër), pasi rrahu dhe më pas hodhi nga dritarja të dashurën e tij 21 vjeçare, Tomiris Baysafa, një studente ekselente.

Autori, 26-vjeçr, Murtuz Medzhidov e kreu krimin në Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Moskës (MGIMO), ku trajnohen diplomatë dhe spiunë.

Vendimi për dënimin e të riut erdhi pas një fushate për drejtësi nga nëna e viktimës, e cila protestoi kundër “paligjshmërisë” gjyqësore të Rusisë , kur një vit më parë Medzhidov u shpall i pafajshëm.

Gjykatësi në gjyqin fillestar u pa si “jashtëzakonisht mbështetës” ndaj Medzhidov – djalit të një ish-kryeministri me ndikim të rajonit të naftës dhe gazit Dagestan, Mukhtar Medzhidov.

Nëna e viktimës, Zhanna Akhmetova, 42 vjeçe, ishte ankuar se vajza e saj ishte trajtuar si “një person absolutisht i sëmurë nga ana psiko-emocionale”, dhe provat bindëse mjeko-ligjore ishin injoruar.

Ajo u kishte bërë thirrje për drejtësi presidentëve të Rusisë dhe Kazakistanit, vendit të saj të lindjes, Vladimir Putin dhe Kassym-Jomart Tokayev.

Capture

1212121221

Hcngxhsfjn

Ergjyululg
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts