Rrëfimet nga zonat e luftës/ “Ushtarët rusë po përdhunojnë gratë ukrainase, një 27-vjeçare…”

Trupat e pista ruse dyshohet se po përdhunojnë gra dhe po masakrojnë familjet të fshehura në bodrume ndërsa shfryjnë inatin e tyre në qytetet e Ukrainës.

Anastasia Taran, 30 vjeç, ka akuzuar ushtarët brutalë të Putinit për përdhunimin e grave në qytetin e pushtuar nga Rusia, Irpin, i cili është sulmuar nga forcat pushtuese ruse për gati një muaj.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës konfirmoi më parë se kishte pasur raportime për sulme seksuale nga ushtarët e Putinit ndaj grave ukrainase.

Anastasia tha se trupat ruse kanë sulmuar bodrumet dhe kanë qëlluar familjet e tmerruara ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në Irpin.

Ish-kamerierja, e cila ka jetuar në periferi të Kievit për katër vjet, tha: “Irpin është ferr. Ka shumë ushtarë rusë atje që vetëm qëllojnë njerëzit që hyjnë në shtëpi private dhe, në rastin më të mirë, thjesht dëbojnë njerëzit nga shtëpitë e tyre”.

Ata përdhunojnë gratë dhe të vdekurit vetëm po hidhen. Ata hapin bodrumet ku fshihen njerëzit dhe i qëllojnë.

Anastasia tha se ajo dhe burri i saj kaluan një javë pa internet, energji elektrike, ngrohje ose ujë në qytetin e kontrolluar nga Rusia, raporton Euromaidan Press.

Irpin ishte shtëpia e 110,000 njerëzve para luftës – por tani shumica e popullsisë ka ikur.

Në Kherson, një qytet tjetër i pushtuar nga Rusia, Svetlana Zorina, 27 vjeç, akuzoi gjithashtu forcat pushtuese ruse për sulme seksuale ndaj grave.

Svetlana tha se njerëzit që jetojnë në qytetin port të Detit të Zi vetëm mund të “ulen në shtëpi dhe të kujdesen për veten sepse janë të frikësuar”.

Në fillim të këtij muaji, ajo tha për CNN: “Ata tashmë kanë filluar të përdhunojnë gratë tona.

“Ka pasur informacione nga njerëz që unë personalisht e njoh që një vajzë 17-vjeçare i ka ndodhur dhe më pas e kanë vrarë”.

Ajo shtoi: “Jemi të tmerruar dhe të frikësuar, por nuk do të dorëzohemi”.

Svetlana tha se largimi nga shtëpia tani ishte bërë shumë “i rrezikshëm”.

Ajo tha për talkRadio: “Ata filluan të përdhunojnë gratë tona, kështu që tani është shumë e rrezikshme të dalim jashtë, veçanërisht kur është errësirë.

“Kam dëgjuar për disa raste nga njerëz që njoh, për fat të keq.”

Ai vjen pasi një grup deputetësh ukrainas akuzuan trupat ruse për përdhunimin dhe ekzekutimin e grave të moshuara ukrainase.

Lesia Vasylenko, një deputete e partisë opozitare të Ukrainës, Holos, pretendoi se shumë femra “të moshuara” humbën jetën pasi u abuzuan seksualisht, në një përpjekje për t’i shpëtuar dhunës.

Zonja Vasylenko tha: “Kur Putini nuk ishte në gjendje të merrte Ukrainën dhe Kievin brenda tre ditëve siç e parashikonte, ai ndryshoi strategjinë e tij për të synuar veçanërisht gratë dhe fëmijët.

“Ne kemi raporte tani përmes Ukrainës, veçanërisht në qytetet që u goditën më shumë, për gra të përdhunuara.

“Këto gra janë zakonisht ato që nuk mund të dalin jashtë. Po flasim për të moshuarit.

“Shumica e këtyre grave, ne kemi raportime se ato ose janë ekzekutuar pas krimit të përdhunimit.”

KRIMET E LUFTËS

Grupet vulnerabël të grave thuhet se janë shënjestruar në zonat përreth Kievit, në Bucha dhe Irpin.

Maria Mezentseva, deputete ukrainase për Partinë Shërbëtor të Popullit, shtoi: “Zonjat që u përdhunuan dhe pësuan dhunë seksuale, disa prej tyre u varën gjithashtu.

“Këto janë faktet që ne po mbledhim për prova mbi krimet e luftës dhe për t’i çuar në GJEDNJ.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, pretendoi më parë se ka pasur raportime për sulme seksuale nga ushtarët e Putinit ndaj grave ukrainase.

Ai tha në një konferencë në Chatham House: “Ne kemi raste të shumta, për fat të keq, kur ushtarët rusë përdhunojnë gratë në qytetet e Ukrainës”.

Kuleba mbështeti një thirrje për krijimin e një gjykate speciale për të ndëshkuar agresionin e Moskës ndërsa armiqësia e Rusisë përshkallëzohet përtej bombardimeve.

Kuleba tha se e drejta ndërkombëtare “është i vetmi mjet qytetërimi që është në dispozicion për ne për t’u siguruar që në fund, përfundimisht, të gjithë ata që bënë të mundur këtë luftë do të sillen para drejtësisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.