Rrëmbyen, përdhunuan dhe dhunuan fizikisht 17-vjeçaren siriane, pas arrestimit të dy autorëve në kërkim edhe shqiptarja. Vajza iku nga lufta dhe tërmeti

rrembyen perdhunuan dhe dhunuan fizikisht 17 vjecaren siriane pas arrestimit te dy autoreve ne kerkim edhe shqiptarja vajza iku nga lufta dhe termeti
rrembyen perdhunuan dhe dhunuan fizikisht 17 vjecaren siriane pas arrestimit te dy autoreve ne kerkim edhe shqiptarja vajza iku nga lufta dhe termeti

Policia arrestoi një pakistanez dhe një afgan të akuzuar për rrëmbim me qëllim të zhvatjes, dhunës seksuale, lëndimit dhe ndihmës dhe nxitjes së imigracionit të paligjshëm. Viktima e kësaj afere të turpshme është një 17-vjeçare me origjinë siriane, e cila iku me familjen në Turqi gjatë luftës dhe prej andej, pas tërmetit të shkurtit 2023, në vendet e Bashkimit Evropian. Ndaj një shqiptareje, në kërkim për të njëjtin hetim dhe e pagjurmueshme është lëshuar një urdhër arresti.

Çështja është komplekse dhe hetimet kanë qenë të vështira. Vajza me babanë, nënën, gjyshen dhe vëllanë e saj, gjatë udhëtimit për në Gjermani përfundoi në duart e trafikantëve që ndanin gratë nga burrat në Slloveni. Të parët u braktisën në një fermë në Reggio Emilia, të dytat në autostradën pranë Udines.

Më pas 17-vjeçarja u dërgua diku tjetër dhe familjarët u detyruan të paguanin një shpërblim për lirimin e saj. Gjatë asaj periudhe, sipas hetimeve, ajo ka pësuar abuzime dhe dhunë, duke përfshirë edhe një thyerje të krahut. 30 majin e kaluar ajo u gjet në Lodi nga një punonjëse karburanti në një zonë shërbimi dhe hetimet nisën që aty.

Policia e koordinuar nga Prokuroria e Lodit dhe Prokuroria pranë Drejtorisë së Qarkut Antimafia të Bolonjës, arrestuan dy të huajt. U gjetën edhe dy Mercedes-et e përdorura për të çuar familjen në Itali. Njëri nga të arrestuarit u kap në Kroaci, tjetri u ndalua nga oficerët e Shtabit të Policisë në Modena gjatë një kontrolli.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts