Rrëmbyesit në Haiti kërkojnë 17 milionë dollarë shpërblim për misionarët amerikanë

Rrëmbyesit që mbajnë një grup prej 17 misionarësh amerikanë dhe kanadezë në Haiti, përfshirë pesë fëmijë, kërkojnë një shpërblim prej 1 milion dollarësh për secilin prej pengjeve të tyre, thanë burimet e sigurisë të martën.

Rrëmbimi nga një prej bandave kriminale të paturpshme të Haitit ka nënvizuar problemet e thella të vendit pas vrasjes së presidentit Jovenel Moise në korrik, me paligjshmërinë në rritje në kombin më të varfër të hemisferës perëndimore.

Një bandë e njohur si Mawozo, e cila prej muajsh ka kontrolluar zonën ku u rrëmbyen misionarët dhe anëtarët e familjeve të tyre, kërkon një total prej 17 milionë dollarësh.

Ministri i Drejtësisë në Haiti Liszt Quitel konfirmoi se banda ishte prapa rrëmbimit të 16 amerikanëve dhe një kanadezi.

Ai i tha Washington Post se rrëmbyesit normalisht kërkojnë shuma të mëdha parash të cilat zvogëlohen gjatë negociatave, duke thënë se zyrtarët e tij nuk morën pjesë në bisedime.

Misionarët punojnë për Ministritë e Ndihmës së Krishterë me qendër në SHBA, të cilat thanë në një deklaratë se grupi u rrëmbye në lindje të Port-au-Prince ndërsa kthehej nga vizita në një jetimore që ndodhej midis kryeqytetit të Haitit dhe kufirit me Republikën Domenikane.

Të dielën organizata tha se grupi i robëruar përbëhet nga pesë burra, shtatë gra dhe pesë fëmijë, moshat e të cilëve nuk u zbuluan.

Në prill, 10 persona përfshirë dy klerikë francezë u rrëmbyen dhe u mbajtën për 20 ditë nga banda Mawozo në të njëjtin rajon.

Shtetet e Bashkuara në gusht lëshuan një alarm të kuq për Haitin, duke u bërë thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në vendin e Karaibeve për shkak të rrëmbimeve të shfrenuara, krimit dhe trazirave civile.

Të hënën një grevë e përgjithshme u thirr për të protestuar kundër situatës së sigurisë që shpërbëhet me shpejtësi, e theksuar nga rrëmbimi i fundit.

Në Port-au-Prince, dyqanet, shkollat ​​dhe ndërtesat qeveritare u mbyllën, por shkollat ​​u hapën në disa qytete të tjera në të gjithë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *