Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur kanë lënë të paktën 100 njerëz të vdekur në Brazil

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm kanë vrarë të paktën 100 njerëz në verilindje të Brazilit, thanë zyrtarët të martën ndërsa punonjësit e urgjencës po kërkonin trupa dhe të mbijetuar.

Forca e rrëshqitjeve të dheut copëtoi shtëpi në lagje, duke përfshirë Jardim Monteverde, një komunitet i varfër jashtë qytetit të Recife. Vendasit e kanë krahasuar valën e zhurmshme të baltës me një cunami.

Ekipet e shpëtimit kanë gjetur dhjetëra trupa të varrosur pasi ujërat e përmbytjeve shpërthyen në shumë lagje të shtunën dhe thanë se presin të gjejnë më shumë.

Të paktën 14 persona mbeten të zhdukur, thanë zyrtarët e menaxhimit të fatkeqësive për shtetin e Pernambuco, skena e fundit në një seri fatkeqësish vdekjeprurëse të motit që goditën vendin në muajt e fundit.

Ekuipazhet po përdorin qen të trajnuar për të nuhatur njerëzit dhe aeroplanë për të gjetur të zhdukurit.

Të paktën 24 komuna në Pernambuco kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe më shumë se 6,000 njerëz kanë humbur shtëpitë e tyre ose janë detyruar të largohen.

Presidenti Jair Bolsonaro postoi një video në Twitter të hënën që e tregonte atë duke fluturuar me një helikopter mbi zonën e fatkeqësisë ku uji përmbyti zona të mëdha.

“Unë u përpoqa të zbres, por rekomandimi i pilotëve ishte që, duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e tokës, ne mund të pësonim ndonjë një aksident,” tha presidenti i ekstremit të djathtë në një konferencë shtypi.

Ai kujtoi një varg përmbytjesh shkatërruese në Brazil që kanë vrarë qindra njerëz në muajt e fundit dhe që ekspertët thonë se po përkeqësohen nga ndryshimet klimatike.

Reshjet filluan javën e kaluar, por u intensifikuan gjatë fundjavës. Gjatë natës së premte deri të shtunën, shiu që ra në disa pjesë të Pernambuco ishte 70 për qind e asaj që do të ishte normale për të gjithë muajin maj.

“Nuk kemi parë kurrë kaq shumë shi në kaq pak kohë,” tha pensionisti 60-vjeçar Mario Guadalupe.

“Pashë rrëshqitjen e tokës. Fillimisht një pjesë e kodrës u largua, pastaj ishte vetëm një cunami balte. Për pak sa nuk më nxorri jashtë shtëpisë.”

Tragjeditë e lidhura me motin po bëhen një skenar i njohur në Brazil.

“Ndryshimi i klimës mund të jetë përgjegjës për rritjen e shiut ekstrem dhe të dhunshëm që po zbulohet jo vetëm në Brazil, por në mbarë botën,” tha për AFP Jose Marengo, koordinator kërkimi në Qendrën Kombëtare për Monitorimin dhe Paralajmërimet e Fatkeqësive Natyrore.

Në shkurt, 233 njerëz u vranë nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në qytetin juglindor të Petropolis, në shtetin Rio de Zhaneiro.

Në janar, shirat e rrëmbyeshëm morën të paktën 28 ​​jetë në Brazilin juglindor, kryesisht në shtetin Sao Paulo.

Bolsonaro tërhoqi kritika për tingullin shpërfillës pasi tha “për fat të keq këto tragjedi ndodhin, një vend me madhësinë e një kontinenti ka pjesën e vet të problemeve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *