Rreth 10 muaj pa bonus qeraje/ 100 familje në Durrës rrezikojnë jetën, u rikthyen në shtëpitë e shkatërruara nga tërmeti

rreth 10 muaj pa bonus qeraje 100 familje ne durres rrezikojne jeten u rikthyen ne shtepite e shkaterruara nga termeti
rreth 10 muaj pa bonus qeraje 100 familje ne durres rrezikojne jeten u rikthyen ne shtepite e shkaterruara nga termeti

Rreth 100 familje te një pallati 13 katesh ne lagjen 17 ne Durrës kane sfiduar rrezikun e vdekjes duke hyre ne banesat e tyre te dëmtuara rende nga tërmeti i 26 Nëntorit te 2019. Te mbetur pa bonus qeraje prej 10 muajsh dhe mundësi pagese te qerave ne rritje banoret kane pare si zgjidhje rikthimin ne pallatin e shkatërruar rendë.

Janë 2500 familje ne Durrës qe kane mbetur ne mëshire te fatit prej 10 muajsh ndërsa bashkia pretendon se është qeveria ajo qe duhet te paguaje fondet e subvencionimit te qerase. Ndaj kesaj situate ka reaguar kreu i Pd Joni Myshketa i cili deklaroi për mediat se do te kërkoje llogari nga aparati i bashkisë ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak.

“Nuk ndodhemi ne Ukraine e as ne Rripin e Gazes, 2 rajone ne gjendje lufte, por ndodhemi pak metra larg qendrës se Durrësit, ku pamjet e objektit pas nesh, janë si ato te nje vendi te sapo bombarduar.
Gjendja e tij vazhdon e njëjte si sot gjate këtyre afro 5 viteve qe pas tërmetit te nëntorit te 2019-tes.
Ngerci i procesit te ndërtimit është si kapslleku qe ka vite qe e ka zëne qeverine ne pushtet
Edhe pse i pabanueshëm këtu po banojnë familje, por tragjedia ketu nuk ndodh vetëm ne brendësi te tij, por mund te ndodhe jashtë me shkëputjen e ndonjë pjese te dëmtuar. Pastaj cfare do behet?”, tha Myshketa.

Myshketa nënvizoi se banoret pas tërmetit natyror u duhet te perballojne një termet tjetër edhe me vrastar atë te neglizhences, arrogances e papërgjegjshmërisë se pushtetit kundrejt problemit jetik qe kane dhe detyrimit ligjor qe shteti ka kundrejt qytetareve te tij.

“Dikush duhet te mbaje përgjegjësi për demin qe u shkaktohet qytetareve.
Dikush duhet te mbaje përgjegjësi pse nuk ka filluar ende puna ne ketë objekt.
Dhe sa vite do te presin banoret deri sa te kene te mundur të gëzojnë pronën e tyre te blere me aq mund e sakrifica duke mos harruar qe 5 vite kane kaluar pa ngulur as edhe nje gozhde te vetme, ndërkohe qe kane mbi 10 muaj pa marre bonusin?
Pushteti duhet te shohe realitetin e trishte me sy e jo te na hedhe hi syve ne ditën për diell.

Si do te trajtohen banoret, pse nuk eshte levruar pagesa e bonusit dhe per sa kohe do te vazhdoje kjoi gjendje?

Ne emer te Partise Demokratike, dhe ne emrin tim si qytetar I ketij qyteti si perfaqesues I juaj ne keshillin bashkiak ju bej thirrje te vrisni friken, pasi ketu behet fjale per gjene me te shtrenjte qe keni jeten tuaj e te femijeve tuaj. Cdo rast abuzimi me pushtetin qofte qendror qofte local ta adresoni prane nesh dhe sigurisht qe do keni nje porte te hapur.
Rasti ne fjale do ndiqet personalisht ne mbledhjen e keshillit bashkiak duke kerkuar nderhyrjen me emergjence per situaten.
Ftoj organet e drejtesise pa humbur me asnje second me teper tej atyre qe kane ikur tashme te hetojne shkaqet e ketij abuzimi galopant ne dem te jetes se banoreve dhe te jeni te bindur qe ky nuk eshte nje rast I izoluar ku vetem ne Partia Demokratike kemi denoncuar dis ate tilla si pallati ne lgj 12 etj..

Nderkohe qe qytetaret pernlizohen, gjobiten a burgosen nga pamundesia e pagesave te faturave te ukd, oshee ose dhe taksave, ketu kemi shtetin duke perdorur pushtetin ne paligjshmeri tot duke rrezikuar jete njerezish e duke shperdorurar financat , kjo gje duhet te marre fund nje here e mire, dhe jo neser por sot pasi mund te jete teper vone.”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts