Rreth 10,000 qytetarë ukrainas janë larguar nga Krimea

Rreth 10,000 qytetarë ukrainas janë larguar nga Gadishulli i Krimesë pasi pushtuesit filluan mobilizimin e detyruar dhe të paligjshëm.

“Banorët vendas vazhdojnë të largohen nga territori i Krimesë së pushtuar, një pjesë e konsiderueshme e tyre janë tatarë të Krimesë. Sipas Mejlisit, rreth 10,000 qytetarë ukrainas u larguan nga Krimea e pushtuar për në Rusi dhe jashtë vendit,”  njoftoi Zyra e Përfaqësuesit të Përhershëm të Presidentit të Ukrainës në Republikën Autonome të Krimesë postuar në Facebook duke iu referuar të dhënave të Mexhlisit të Popullit Tatar të Krimesë.

Siç u përmend, aktivistët pro-rusë persekutojnë qëllimisht qytetarët ukrainas që ikin nga mobilizimi kriminal, duke ua përcjellë informacionin rreth tyre oficerëve të zbatimit të ligjit okupues.

Siç është raportuar, Kryetari i Mexhlisit të Tatarëve të Krimesë, Refat Çubarov, tha se një situatë e tmerrshme u krijua në kufijtë midis Rusisë dhe vendeve në të cilat Krimeja po përpiqet të arrijë.

Presidenti Volodymyr Zelensky e quajti mobilizimin e detyruar në Krime edhe një element tjetër të politikës gjenocidale të Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *