Rreth 13,800 njerëz u evakuuan në Filipine për shkak të shpërthimit vullkanik

Të paktën 13.800 njerëz janë evakuuar në Filipine si pasojë e shpërthimit të vullkanit Mayon, i cili filloi më 11 qershor, i vendosur në ishullin Luzon (rajoni Bicol, provinca Albay).

Autoritetet lokale kanë ndarë rreth 500,000 dollarë për të ofruar ndihmë humanitare për të evakuuarit, duke përfshirë furnizime me ujë, ushqim dhe nevoja themelore.

Vullkani Mayon, rreth 2500 metra i lartë, është një atraksion popullor për shkak të formës së tij konike. Konsiderohet si vullkani më aktiv në Filipine. Mayon shpërtheu për herë të fundit në janar 2018.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts