Rreth 80 mijë trupa rusë janë vrarë në luftën në Ukrainë, Putin firmos dekretin për të rritur numrin e forcave të armatosura

Rreth 80 mijë trupa rusë janë vrarë në luftën në Ukrainë, Putin firmos dekretin për të rritur numrin e forcave të armatosura

Presidenti rus Vladimir Putin, ka firmosur dekretin për të rritur numrin e forcave të Armatosura të vendit në muajt e ardhshëm.

Aktualisht Rusia ka një kufi prej pak më shumë se një milion personel ushtarak dhe pothuajse 900,000 staf civil.

Dekreti i Vladimir Putin vjen në mes të një përpjekjeje rekrutimi në të gjithë vendin.

Zyrtarët perëndimorë thonë se 70-80,000 trupa janë vrarë ose plagosur që kur Rusia pushtoi Ukrainën gjashtë muaj më parë.

Ka pasur raporte se rekrutuesit madje kanë vizituar burgjet, duke u premtuar të burgosurve liri dhe para.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në një deklaratë dy javë më parë se batalionet vullnetare që po ngriheshin në disa rajone ruse ka të ngjarë të jenë pjesë e një korpusi të ri të ushtrisë.

Rusia fillimisht kishte premtuar një fushatë të shkurtër dhe vendimtare kur pushtoi Ukrainën në shkurt, por rezistenca e ashpër ukrainase ka ngecur në përparimin e saj dhe javët e fundit vijat e frontit mezi kanë lëvizur.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts