“Rrethi i hekurt” pranë Madhërisë së Saj, mbi 10 mijë policë dhe forca speciale në gatishmëri për funeralin e Mbretëreshës Elisabeth II

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elisabeth II kanë filluar përgatitjet për ceremoninë e funeralit të saj që do të zhvillohet në Londër. Forcat speciale SAS dhe mbi 10.000 efektivë policie do të sigurojnë perimetrin në 19 shtator.
Snajperët e policisë janë rreshtuar në çatitë në Edinburg ,ndërsa oficerët përgatiten për operacionin më të madh të sigurisë në historinë britanike në prag të funeralit të Mbretëreshës.
Mijëra dashamirës janë në pritje të mbërritjes së arkivolit të monarkes së ndjerë e cila sot la kështjellën e saj të dashur Balmoral, duke filluar një udhëtim gjashtë-orësh nëpër qytetet skoceze.
Arkivoli i Mbretëreshës do të bëjë një udhëtim për në Edinburg ndërsa të hënën do të dërgohet nga Holyroodhouse në Katedralen e Shën Giles aty pranë, ku do të qëndrojë deri të martën, kur do të fluturojë për në Londër.
Sot, policia e armatosur rëndë dhe shërbimet e sigurisë formuan rrethime jashtë Pallatit të Holyroodhouse dhe Katedrales së Shën Giles, ndërsa thuajse 10,000 oficerë u përgatitën të përfshihen në operacionin më të madh të vetëm të sigurisë që vendi ka parë ndonjëherë.
Ekipet e specializuara të policisë dhe oficerët e inteligjencës mësohet se kanë anuluar pushimet si pjesë e një detyre masive sigurie ndër-agjenci për funeralin e Mbretëreshës.
Operacioni do të zgjerohet gjatë gjithë javës, ndërsa trupi i Mbretëreshës do të kthehet në Londër përpara se ajo të vendoset në Pallatin e Westminsterit.
Është hera e parë që ekipet e forcave speciale, duke përfshirë njësitë SAS vendosen në Londër në një gjendje gatishmërie të shtuar në rast të ndonjë sulmi të mundshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *