“Rrezikohet fundi i Partisë Konservatore”, Boris Johnson dhe Rishi Sunak zhvillojnë bisedime mes tyre, nisin spekulimet për…

rrezikohet fundi i partise konservatore boris johnson dhe rishi sunak zhvillojne bisedime mes tyre nisin spekulimet per
rrezikohet fundi i partise konservatore boris johnson dhe rishi sunak zhvillojne bisedime mes tyre nisin spekulimet per

Teksa po afron edhe afati i fundit i votimeve, Boris Johnson dhe Rishi Sunak janë ulur në bisedime.

Konservatorët e lartë janë të angazhuar në një fushatë të fuqishme për të ndaluar Boris Johnson të organizojë një kthim dramatik në Downing Street, pasi besojnë  se ai do të shkaktonte dëme të mëtejshme ekonomike dhe do të rrezikonte “fundin e partisë Konservatore”.

Ekipi i Johnson pretendonte se ai kishte siguruar privatisht mbështetjen e 100 deputetëve për të hyrë në garë, pavarësisht se vetëm 55 e mbështetën atë në publik.

Pohimi u kundërshtua menjëherë nga deputetët dhe burimet e fushatës rivale të lidershipit.

Johnson publikoi një foto të tij duke lobuar një deputet në telefon, por aleatët e tij nuk mund të konfirmonin se ai do të hynte zyrtarisht në garë për të rifituar lidershipin nga i cili u rrëzua vetëm disa muaj më parë.

Në një ditë tjetër të dramës së lartë politike në garën për të pasuar Liz Truss si kryeministre, mbështetësit e kandidatit kryesor Rishi Sunak po përpiqeshin të siguronin mbështetje nga deputetët aq sa Johnson të detyrohej të largohej.

Ata besojnë se një votë përfundimtare midis deputetëve që mbështesin me shumicë dërrmuese Sunak do t’u dërgonte një mesazh anëtarëve që të mos i çojnë dëm me një lider tjetër që nuk e mbështesin.

Dy kandidatët kryesorë zhvilluan bisedime të shtunën në mbrëmje, teksa iu afruan afatit për nominimet dhe ndërsa asnjëri nga kampet nuk zbuloi përmbajtjen, kuptohet se Johnson po propozonte një marrëveshje që ai pretendonte se do të shmangte një betejë përçarëse në parti.

Ish-ministrat e kabinetit që mbështesin Sunak thanë se një rikthim për Johnson do të shqetësonte gjithashtu tregjet financiare, duke rritur rrezikun e rritjeve të mëtejshme të mprehta të normave të interesit nga Banka e Anglisë brenda disa ditësh.

Një ish-koleg i kabinetit të Johnson tha se përpjekjet e dëshpëruara ishin duke u zhvilluar për të mbledhur mbështetjen pas Sunak, jo vetëm sepse ai do të simbolizonte stabilitetin në tregjet financiare dhe do të zvogëlonte shanset e rritjes së mëtejshme të normave të interesit dhe hipotekave.

Sakaq figura të larta në grup janë ende duke parashikuar se Johnson mund të sigurojë mbështetjen e 100 deputetëve të nevojshëm për të hyrë zyrtarisht në garë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts