Rreziku kinez, Tajvani: Pekini ka kaluar vijën ajrore, kanë dërguar 63 avionë dhe 4 anije detare

63 avionë ushtarakë kinezë dhe katër anije detare ishin zbuluar në Tajvan.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 31 avionë të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) kaluan vijën mesatare të ngushticës së ishullit dhe hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Automjetet kineze u gjurmuan me mjete elektronike të gjurmimit, avionë patrullimi, anije dhe sisteme raketash tokësore.

Që prej gushtit të këtij viti, Kina ka rritur aktivitetet ushtarake rreth Tajvanit që, që kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi drejtoi një delegacion në vendin ishull me më shumë se 24 milionë banorë.

Kina është duke e parë Tajvanin si një “provincë të shkëputur” pavarësisht se Taipei ka fituar pavarësinë që prej vitit 1949. Pekini është zotuar të ribashkojë ishullin, duke përfshirë edhe me forcë nëse është e nevojshme.

Pekini në të njëjtën kohë ka ulur nivelin e dialogut ushtarak me SHBA-në dhe ka pezulluar bashkëpunimin për çështjet e ndryshimeve klimatike, së bashku me gjashtë kundërmasa të tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts