Rrëzohet helikopteri në Britani, shënohen dy viktima. Policia bën thirrje për banorët që të mos i afrohen vendit të ngjarjes

Dy persona kanë humbur jetën pasi një helikopter u rrëzua në një fushë në Yorkshire Dales, ka konfirmuar policia.

Policia e North Yorkshire tha se incidenti ndodhi pranë Burton në Lonsdale pak para mesditës.

Policia “i bëri thirrje me forcë [njerëzve] që të shmangnin zonën” teksa bëri të ditur në Tuitter se shërbimet e urgjencës po shkonin në vendngjarje. Familjet e dy personave të paidentifikuar po mbështeten nga oficerë të trajnuar.

Një video në mediat sociale tregoi një helikopter të ambulancës duke u ngritur nga një fushë pranë rrëzimit. Makinat e zjarrfikëses dhe një helikopter policie ishin gjithashtu të pranishëm pranë rrënojave, të cilat po nxirrnin ende tym disa orë më vonë.

Dega e Hetimit të Aksidenteve Ajrore (AAIB) tha se përplasja kishte përfshirë një “helikopter të lehtë” dhe konfirmoi se inspektorët ishin në rrugën e tyre për në vendngjarje.

Ai tha: “Një hetim është nisur dhe një ekip inspektorësh po udhëtojnë në vendin e aksidentit për të filluar hetimet.”

Banorët vendas pranë Rivers Edge Holiday Home & Lodge Park, në Ingleton, i thanë Daily Mail se mbetën të tronditur pas përplasjes. Një nga anëtarët e stafit të faqes konfirmoi se njerëzit nga faqja kishin “ndihmuar” për incidentin, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Burton në Lonsdale është një zonë bujqësore në distriktin Craven të North Yorkshire, afër kufirit me Lancashire dhe Cumbria.

Policia tha se kishte një mbyllje të plotë të rrugës në kryqëzimin e Bentham Moor Road, që kalon përmes Burton në Lonsdale dhe Bentham Road, që të çon në A65. Ata falënderuan banorët për durimin dhe bashkëpunimin. Nuk dihet ende shkaku i rrëzimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.