Rripi i Gazës përballet me një situatë katastrofike për shkak të mungesës së artikujve ushqimorë bazë

rripi i gazes perballet me nje situate katastrofike per shkak te mungeses se artikujve ushqimore baze

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt ( UNRWA ) tha në një deklaratë se ekziston një situatë shumë tragjike në Rripin verior të Gazës për shkak të mungesës së artikujve ushqimorë bazë.

Inas Hamdan , Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Zyrës së Medias të UNRWA-së në Gaza, tha se situata është katastrofike, veçanërisht në rajonet veriore të Gazës dhe provincat e Gazës Veriore dhe përgjithësisht në të gjithë Rripin e Gazës .

Hamdan tha, ” Ushqimet bazë si mielli dhe orizi nuk janë të disponueshme. Njerëzit që jetojnë atje nuk mund të gjejnë ushqim për të kënaqur urinë. Situata është, thënë më thjeshtë, shumë tragjike”, duke theksuar se mungesa e ushqimit në këto zona është prijëse. për më shumë probleme shëndetësore.

Hamdan vuri në dukje se dërgimi i ndihmave humanitare në qytetin e Gazës është bërë jashtëzakonisht i vështirë dhe kompleks për shkak të kufizimeve të vendosura nga Izraeli dhe shumë zona në provincat e Gazës dhe Gazës Veriore nuk mund të marrin ndihmë për shkak të këtyre kufizimeve.

Lidhur me dy autokolonat e ndihmave të dërguara nga UNRWA në veri të Gazës ditët e fundit, Hamdan theksoi se mbi to u qëllua kur u kthyen në jug, duke thënë: “Kjo është një situatë e papranueshme . Mbrojtja e ekipeve të ndihmës humanitare dhe lehtësimi i procesit është i nevojshëm dërgimi i një sasie të mjaftueshme ndihme humanitare në rajon.”

Në një deklaratë të mëparshme nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza, u njoftua se në një sulm të Izraelit që synonte palestinezët që prisnin ndihmë në kryqëzimin e Kuvajtit në pjesën jugore të qytetit të Gazës , 20 persona u vranë dhe 150 u plagosën.

Dëshmitarët okularë kishin thënë më parë se ushtria izraelite shënjestroi palestinezët me predha artilerie dhe mjete ajrore pa pilot (UAV) në kryqëzimin e Kuvajtit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts