Rriten infektimet në Britani, shkak Euro 2020

20:40 22/08/2021

Numri i tĂ« infektuarve me COVID-19 vazhdon qĂ« tĂ« rritet nĂ« BritaninĂ« e Madhe, ndĂ«rsa nĂ« 24 orĂ«t e fundit u regjistruan 32058  raste. Ky Ă«shtĂ« njĂ« shtim me 31%.

Ndërkohë që numri i të vdekurve ka shkuar në 104, raporton Shëndeti Publik. Krahasuar me 91 viktima që ishte të shtunën, ka një rritje me 14%. Në Angli paralajmërojnë për një valë të tretë të COVID-19, ndërsa viti i ri shkollor po afron.

Sipas ekspertĂ«ve ndikim nĂ« rritjen e numrit tĂ« tĂ« infektuarve kanĂ« edhe gjysmĂ«finalet dhe finalja e luajtur e kampionatit evropian tĂ« zhvilluar nĂ« stadiumin “Uembli” tĂ« LondrĂ«s. Sipas “DW” finalja e EURO 2020 ishte njĂ« event qĂ« solli njĂ« numĂ«r tĂ« lartĂ« tĂ« tĂ« prekurve me COVID-19, pĂ«r shkak tĂ« tĂ« infektuarve brenda nĂ« stadium, ashtu edhe pĂ«rreth tij.

Rreth 2300 persona dyshohet se kanĂ« qenĂ« tĂ« infektuar gjatĂ« eventit, ndĂ«rsa mendohet se 3404 tĂ« tjerĂ« tĂ« jenĂ« infektuar mĂ« pas. Qeveria britanike mori kritika tĂ« mĂ«dha sepse lejoi rreth 67 mijĂ« tifozĂ« nĂ« stadiumin “Uembli”, ndĂ«rsa ekspertĂ«t shĂ«ndetĂ«sorĂ« kishin raportuar pĂ«r njĂ« rritje tĂ« tĂ« prekurve me variantin e ri Delta.

Nisur nga situata, Departamenti i Shëndetësisë në Britani bën thirrje për kujdes, ndërsa thekson se përveç kampionatit evropian në përhapjen e virusit ndikuan edhe heqja e kufizimeve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.