Rriten me 275 milionë dollarë fitimet e Astrazeneca

12:51 30/04/2021

Kompania deri më tani ka shpërndarë 48 milionë doza në 120 vende përmes Covax

AstraZeneca ka gjeneruar 275 milionë dollarë të ardhura nga vaksina e saj Covid në tre muajt e parë të vitit dhe ka dërguar 48 milionë doza në 120 vende, përmes iniciativës globale të ndarjes së vaksinave Covax.

Shumica e shitjeve të vaksinave (224 milionë dollarë) ishin në Evropë pasi prodhuesi i ilaçeve anglo-suedeze raportoi të ardhurat e përgjithshme tremujore me 15% në 7.3 miliardë dollarë, më mirë sesa parashikonin analistët. 

Ilaçet të tilla si ilaçi i diabetit Farxiga, kontribuan më shumë se gjysmën e të ardhurave. Firma bëri një fitim para tatimit prej 1.6 miliardë dollarësh, me 72% më shumë se një vit më parë.

Rivalët amerikanë Pfizer dhe Moderna presin të fitojnë miliarda dollarë nga vaksinat e tyre të koronavirusit, por AstraZeneca është zotuar të bëjë që goditja e saj të vihet në dispozicion mbi një bazë jo-fitimprurëse gjatë pandemisë aktuale. 

Vaksina e AstraZeneca shihet si një litar shpëtimi për vendet e varfëra, pasi është më e lirë dhe më e lehtë për t’u ruajtur dhe transportuar, sesa disa nga vaksinat e tjera të koronavirusit që prodhohen. Kompania tha se 80% e dërgesave Covax shkuan në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Provat amerikane treguan se vaksina ishte 76% efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike Covid-19 (duke u rritur në 85% tek ata të moshës mbi 65 vjeç), dhe 100% efektive në parandalimin e sëmundjes së rëndë dhe shtrimin në spital.

Klan News

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *