Rriten rastet e infektimeve me COVID në Itali dhe shtrimet në spitale, autoritetet: Nuk përjashtohet ashpërsimi i masave

Ministria e Shëndetësisë në Itali ka konfirmuar se ka rritje të rasteve të infektimeve në vendin fqinj.

Për këtë shkak, ekspertët nuk kanë përjashtuar rikthim të masave shtrënguese, në mënyrë që t’i bëjnë ballë situatës. Incidenca në shkallë vendi është 46 infektime me COVID për 100 mijë banorë, ndërsa javën e kaluar ishte 34.

Shtrimet në pavionet e zakonshme janë në rritje, ndërkohë që kujdesi intensiv mbetet i qëndrueshëm. Kjo është zbuluar nga raporti javor i IS-Ministria e Shëndetësisë në shqyrtim nga dhoma e kontrollit.

Shkalla e punësimit në kujdesin intensiv është e qëndrueshme në 3.7% (anketa ditore e Ministrisë së Shëndetësisë deri më 28/10). Shkalla e punësimit në zonat mjekësore në mbarë vendin rritet në 4.5% nga 4.2% javën e kaluar, shkruajnë mediat në Itali.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com