Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet katastrofike në Gjermani

08:40 17/07/2021

Gjermania prej disa ditësh po përballet me vërshime të mëdha të ujërave, për shkak të reshjeve të dendura të shiut dhe erës së fortë.

Autoritetet në bilancin e fundit që kanë publikuar, njoftojnë se  numri i viktimave ka shkuar në 133 dhe kërkimet po vijojnë nëse ka ende njerëz që mund të jenë mbytur.

Zonat më të prekura janë Rheinland-Pfalz dhe Nordrhein-Westfalen, aty ku janë regjistruar dhe viktimat.

Prej ditësh tashmë po vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit dhe janë evakuuar mijëra banorë, në zonat e prekura nga përmbytjet.

Deri tani nga policia janë raportuar dhe për shumë të plagosur dhe mbi 100 mijë qytetarë kanë mbetur pa energji elektrike.

Sipas autoriteteve përmbytjet e këtij viti janë më katastrofiket që kanë ndodhur ndonjëherë në Gjermani dhe mendohet se bilanci mund të thellohet më shumë./tvklan.al
Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.