Rritet frika e sulmeve pas stërvitjeve ushtarake, Tajvani: Kina ka lëshuar dy raketa pranë ishujve Matsu

Tensionet mes Tajvanit dhe Kinës janë në rritje. Autoritetet në Tajvan së fundmi ka bërë me dije se dy raketa kineze janë lëshuar pranë ishujve Matsu.

“Dy raketa u lëshuan nga Kina pranë ishujve Matsu të Tajvanit, të cilat shtrihen në brigjet e Kinës”, njoftuan zyrtarët.

The Guardian shkruan se sipas një raporti të publikua nga Tajvani, raketat janë drejtuar në zonat  #2 dhe #3 të stërvitjes të njoftuara më herët nga Kina .

Sakaq Reuters raporton se, në një tjetër shenjë të rritjes së tensioneve, ministria e jashtme e Kinës ka konfirmuar se Wang ka anuluar një takim të planifikuar dypalësh me homologun e tij japonez, Yoshimasa Hayashi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts