Rritet në 15 numri i të vdekurve nga përmbysja e një varke në Nigeri

Numri i të vdekurve nga përmbysja e varkës të së premtes në Lagos, qendra ekonomike e Nigerisë, u rrit në 15 pasi trupat e tjerë u gjetën, thanë autoritetet.

Operacioni i kërkimit ishte duke u zhvilluar, tha në një deklaratë të dielën Ibrahim Farinloye, koordinator zonal i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Emergjencave në rajonin jugperëndimor.

Varka me të paktën 16 persona në bord u përmbys rreth orës 19:45 me orën lokale të së premtes përgjatë një rruge ujore në zonën Ojo të Lagos, kur “batica e ujit e çoi varkën në një maune të palëvizshme, gjë që bëri që ajo të përmbysej. ”, tha Farinloye në një deklaratë të veçantë të shtunën.

Ai tha se kapiteni i anijes shkeli një ndalim për transportimin e pasagjerëve gjatë natës.

Aksidentet me varka raportohen shpesh në Nigeri, për shkak të mbingarkesës, motit të keq dhe operacioneve të gabuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts