Rritet në 48 numri i të vdekurve nga uragani Otis në jug të Meksikës

rritet ne 48 numri i te vdekurve nga uragani otis ne jug te meksikes

Numri i të vdekurve nga uragani Otis në shtetin meksikan të Guerrero u rrit në 48 ndërsa 36 persona janë ende të zhdukur, tha guvernatorja e shtetit Evelyn Salgado.

Agjencia e mbrojtjes civile të Meksikës tha në një deklaratë se 43 vdiqën në qytetin turistik të Acapulco dhe pesë në Coyuca de Benitez aty pranë.

“Është ende një shifër paraprake,” i tha guvernatorja presidentit Andres Manuel Lopez Obrador përmes telefonit.

Otis, një stuhi e kategorisë 5, goditi bregdetin e Paqësorit të Guerrero të mërkurën, duke shkaktuar dëme të rënda, veçanërisht në vendpushimin bregdetar të Acapulco, një nga destinacionet kryesore turistike të Meksikës.

Stuhia u intensifikua kaq shpejt, duke u shndërruar nga një stuhi tropikale në një stuhi katastrofike të kategorisë 5 në vetëm 12 orë, duke u dhënë banorëve pak kohë për t’u përgatitur. Më pas humbi forcën mbi tokë dhe më në fund u shpërnda.

Lopez Obrador tha se Komisioni Federal i Energjisë Elektrike në pronësi shtetërore kishte vendosur 3,211 shtylla elektrike, nga 10,000 që u rrëzuan vetëm në portin e Acapulco.

Ai vlerësoi se furnizimi me energji elektrike në Acapulco do të rikthehet plotësisht për të garantuar furnizimin me karburante si benzinë, naftë dhe gaz shtëpiak.

Organizata Botërore Meteorologjike e ka përshkruar uraganin si “një nga ciklonet tropikale me intensifikimin më të shpejtë të regjistruar”, i tejkaluar në kohët moderne vetëm nga Uragani Patricia në 2015.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts