Rritet niveli i ndotjes në Notre Dame

22:20 06/07/2021

Autoritetet franceze akuzohen për neglizhencë pasi nuk morën masa për të mbrojtur punëtorët dhe banorët

Autoritetet franceze po përballen me veprime ligjore për nivelet shqetësuese të ndotjes rreth katedrales Notre Dame.

Megjithëse kanë kaluar dy vjet rikonstruktimi i saj nuk ka përfunduar ende. Avokatët e një dege të një prej sindikatave më të fuqishme të vendit, akuzojnë autoritetet për neglizhencë të rëndë. Sipas tyre një pjesë e madhe e banorëve , veçanërisht fëmijët dhe ata që punojnë për të rikonstruktuar katedralen, po ekspozohen gjithnjë e më shumë ndaj nivelit të lartë pluhurit toksik të plumbit.

MĂ« 15 Prill 2019, njĂ« zjarr shkatĂ«rrues pĂ«rfshiu Katedralen Notre-Dame tĂ« Parisit, duke shkatĂ«rruar çatinĂ« historike. Brenda katedrales shkalla e dĂ«mit Ă«shtĂ« shumĂ« e madhe. Kati i dĂ«mtuar i strukturĂ«s gotike ende mban gjurmĂ«n e zjarrit qĂ« ra nĂ«pĂ«r çatinĂ« 850 vjeçare nĂ« atĂ« natĂ« fatale.

Por ekspertët thonë se nivelet e plumbit kane arritur deri në 500,000 mikrogramë për metër katror në oborrin jashtë ndërtesës dhe deri në 20,000 mikrogramë për metër katror në zonat rezidenciale dhe turistike, shumë herë më të larta.

NĂ« Korrik 2019, Inspektorati pĂ«r Mjedisin i bĂ«ri thirrje organizatĂ«s rajonale qĂ« mbikĂ«qyr operacionin e pastrimit se punĂ«torĂ«t nĂ« vend po viheshin nĂ« rrezik. NdĂ«r shqetĂ«simet e tij ishin se punĂ«torĂ«ve nuk u ishin dhĂ«nĂ« maska ​​qĂ« synonin t’i mbronin ata nga rreziku i thithjes sĂ« pluhurit tĂ« plumbit. Kjo çoi nĂ« ndĂ«rprerjen e punĂ«s pĂ«r njĂ« muaj kur policia mbylli zonĂ«n pĂ«rreth katedrales pĂ«r tĂ« lejuar qĂ« tĂ« kryhej njĂ« operacion 10-ditor dezinfektimi.

Presidenti francez Emmanuel Macron Ă«shtĂ« shprehur se restaurimi i plotĂ« i brendshĂ«m i katedrales mund tĂ« pĂ«rfundojĂ« gjatĂ« kohĂ«s qĂ« Parisi do tĂ« presĂ« LojĂ«rat Olimpike qĂ« do tĂ« mbahen nĂ« 2026. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.