Rritet numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë, regjistrohen 33 raste të reja në 24 orët e fundit

rritet numri i te infektuarve me covid 19 ne kosove regjistrohen 33 raste te reja ne 24 oret e fundit
rritet numri i te infektuarve me covid 19 ne kosove regjistrohen 33 raste te reja ne 24 oret e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 29 dhjetor se në Kosovë janë regjistruar 33 raste të reja me koronavirus. Rastet e reja dolën pas testimit të 3,058 mostrave. Në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19.

Sipas njoftimit, edhe 12 pacientë janë shëruar, ndërkaq raste aktive janë 371. Në 24 orët paraprake, autoritetet shëndetësore kanë administruar 3,047 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Deri më tani, në Kosovë, të vaksinuar me dy doza të vaksinës janë 781,351 persona. Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç. Ndërkaq, personat mbi 18 vjeç, që kanë marrë dozën e dytë para tre muajsh, mund ta marrin edhe dozën përforcuese.

Në vend jepen dy lloje të vaksinave, ajo e AstraZenecas dhe e Pfizerit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts