Rritet numri i të vrarëve në Gaza, ‘misioni’ i ri i Netanyahut

Rritet numri i të vrarëve në Gaza, ‘misioni’ i ri i Netanyahut
rritet numri i te vrareve ne gaza misioni i ri i netanyahut

Numri i palestinezëve të vrarë në sulmin e vazhdueshëm izraelit në Gaza ka arritur në 18,800, thanë autoritetet lokale. Sipas një deklarate të Zyrës për Media të Qeverisë me bazë në Gaza, 51,000 palestinezë janë plagosur deri më tani nga ushtria izraelite në Gaza në 70 ditët e luftës vdekjeprurëse.

Në deklaratë thuhet se 8,000 fëmijë dhe 6,200 gra ishin në mesin e të vrarëve. Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës më 1 dhjetor pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me Hamasin.

Ndërkohë, Netanyahu javët e fundit po bën manovra për të ruajtur pushtetin dhe për të mbështetur mbështetjen publike mes sulmeve nga rivalët politikë, presionit nga administrata Biden dhe kritikave në rritje ndërkombëtare për trajtimin e tij të luftës. Në një përpjekje të dukshme për të luajtur me bazën e tij të krahut të djathtë, Netanyahu u nda publikisht këtë javë me Presidentin Biden dhe hodhi poshtë çdo bisedë për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit izraelito-palestinez.

Ai e quajti marrëveshjen e paqes të Oslos, e cila themeloi Autoritetin Palestinez në 1994 dhe i dha atij fuqinë për të qeverisur Bregun Perëndimor dhe Gazën, një “gabim” që nuk duhet të përsëritet. Ai e quajti marrëveshjen e paqes të Oslos, e cila themeloi Autoritetin Palestinez në 1994 dhe i dha atij fuqinë për të qeverisur Bregun Perëndimor dhe Gazën, një “gabim” që nuk duhet të përsëritet.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë i thanë NBC News se kanë frikë se Netanyahu ka miratuar disa qëndrime në luftën kundër Hamasit për të zgjatur mbijetesën e tij politike.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts