Rritet shitja e pilulave abortive online në SHBA

08:48 29/06/2022

Pas vendimit të gjykatës rrjetet sociale po fshijnë çdo postim që reklamon ilaçet abortive

Rrjetet sociale po fshijnë çdo postim apo koment që ka të bëjë me pilulat abortive në SHBA.

Prej vendimit të gjykatës supreme, që ndaloi abortin në SHBA, në rrjetet sociale ka shpërthyer shitja e ilaçeve që përdoren për ndërprerje të shtatzënisë, dhe mënyrat se si dhe ku mund të blihen nën dorë.

PĂ«r kĂ«tĂ«, Meta ka vĂ«nĂ« nĂ« funksion algoritmin qĂ« po fshin tĂ« gjitha postimet ku diskutohet pĂ«r to. 

Sipas Zignal, agjenci qĂ« monitoron mediat, fjalĂ«t ‘mifepristol’ dhe ‘misoprostol’ nĂ« dy ditĂ«t e fundit janĂ« shfaqur katĂ«r herĂ« mĂ« shumĂ« se para vendimit nĂ« Instagram e Facebook, tĂ« paktĂ«n 250 mijĂ« herĂ« nga pĂ«rdoruesit nĂ« publikime, ku nĂ«na e vajza po pĂ«rpiqen t’i gjejnĂ« pĂ«r t’i magazinuar pĂ«r tĂ« ardhmen.

Ndërkohë edhe farmacitë, parafarmacitë dhe supermerketet shënuar shitje masive dhe mbarim të të rezervave.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.