Rritet skepticizmi ndaj vaksinimit në Rusi

15:00 09/12/2021

PavarĂ«sisht nga njĂ« fushatĂ« tĂ« madhe vaksinimi, njĂ« pjesĂ« e konsiderueshme e qytetarĂ«ve ruse ende nuk besojnĂ« nĂ« efektivitetin e Sputnik V. MĂ« 12 NĂ«ntor, qeveria paraqiti dy projektligje e cila detyron qytetarĂ« tĂ«  tregojnĂ«  pasaportĂ«n shĂ«ndetĂ«sore para se tĂ«  hyjnĂ«  nĂ« kafene, restorante dhe dyqane.

Këshilli i Ministrave e ka cilësuar këtë nismë si një masë emergjente në kushtet kur vendi po përballet me një rritje të frikshme të rasteve me Covid-19. Në tetor, shkalla e vdekjeve ishte më e larta që nga fillimi i pandemisë. Sipas të dhënave zyrtare koronavirusi është bërë shkaku kryesor i vdekjes për më shumë se 68,000 njerëz .

Por ky propozim ka zemëruar një pjesë të madhe të Rusisë, e cila tashmë kundërshton vaksinimin e detyrueshëm. Pakënaqësia është qartë e dukshme në rrjetet sociale. Postimi nga presidenti i dhomës së ulët Vyacheslav Volodin për këtë temë është bërë më i popullarizuari në të gjithë historinë e Telegram dhe aktualisht numëron më shumë se 720,000 komente.

PĂ«rveç kĂ«saj, pĂ«rdoruesit e mediave sociale kanĂ« filluar t’i dĂ«rgojnĂ« thirrje presidentit Vladimir Putin me hashtagun #

“Putin na dĂ«gjo”. KundĂ«rshtimi ndaj vaksinimit tĂ« detyrueshĂ«m shihet nĂ« mĂ«nyrĂ« indirekte edhe nga tĂ« dhĂ«nat statistikore, sipas tĂ« cilave vetĂ«m rreth 40% e rusĂ«ve janĂ« vaksinuar. PĂ«r shkallĂ«n e imunizimit kundĂ«r Covid, Rusia renditet e 91-ta nĂ« botĂ«, duke mbetur pas jo vetĂ«m shumicĂ«s sĂ« vendeve evropiane, por edhe vendeve si Tunizia, Kazakistani dhe Hondurasi.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *