Rritja e rasteve me COVID-19 në disa shtete, thirrja e OBSH: Mos i mbyllni shkollat!

Krahu evropian i OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« u bĂ«ri thirrje qeverive qĂ« mos t’i mbyllin shkollat, edhe pse numri i rasteve me koronavirus Ă«shtĂ« rritur nĂ« shumĂ« vende. OBSH-ja tha se, me afrimin e dimrit, mĂ« shumĂ« se gjysma e 53 vendeve tĂ« rajonit evropian tĂ« saj kanĂ« raportuar rritje tĂ« dukshme tĂ« shkallĂ«s sĂ« infeksionit te tĂ« gjitha grup-moshat.

“NĂ«se ndĂ«rmerren kufizime pĂ«r tĂ« zvogĂ«luar ose kontrolluar transmetimin, shkollat duhet tĂ« jenĂ« vendet e fundit qĂ« mbyllin dyert dhe tĂ« parat qĂ« do t’i rihapin, me masa tĂ« duhura parandaluese tĂ« infeksionit”, tha pĂ«rmes njĂ« deklarate OBSH-ja. “NdĂ«rprerja e shkollimit tĂ« fĂ«mijĂ«ve duhet tĂ« jetĂ« zgjidhja e fundit”, tha ajo. OBSH-ja, nĂ« vend tĂ« mbylljes sĂ« institucioneve arsimore, rekomandoi njĂ« qasje mĂ« tĂ« gjerĂ« pĂ«r reduktimin e transmetimit tĂ« koronavirusit.

“Kjo pĂ«rfshin mjediset e shkollimit, ku distanca fizike, pastrimi i shpeshtĂ« i duarve, mbajtja e maskave, sigurimi i ventilimit adekuat nĂ« klasa dhe rritja e numrit tĂ« testimeve janĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme”, thuhet nĂ« deklaratĂ«. Vitin e kaluar, mbyllja e shkollave ka ndĂ«rprerĂ« shkollimin e miliona fĂ«mijĂ«ve dhe tĂ« rinjve dhe ka bĂ«rĂ« mĂ« shumĂ« dĂ«m sesa dobi, tha Hans Kluge, drejtor i ZyrĂ«s pĂ«r EvropĂ«n nĂ« OBSH. “Ne nuk mund t’i pĂ«rsĂ«risim tĂ« njĂ«jtat gabime”, -tha Kluge.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.