Rritje “stratosferike” e çmimeve në Gjermani, ushqimet dhe pijet joalkoolike 5.1% mbi nivelin e një viti më parë

Mediat gjermane raportojnë se ditët e fundit çmimet kanë pësuar një rritje të ndjeshme, si pasojë e krizës së prodhimit dhe furnizimit që ka shkaktuar lufta në Ukrainë. Supermarketet tashmë kanë rritur çmimet për disa produkte.

Disa prej tyre, si domatja, është rritur me 27%, mielli i thekrës me 22.5 % dhe frutat e thata me 20.5%, gjalpi është rritur me një çmim plus 20.4, ndërsa Margarina me një çmim +17.6 %, vezët kanë pësuar një rritje me + 16.3 %, sallata marule +17.1% dhe perimet e konservuara +18.7%.

Img 20220404 Wa0004

Sipas Zyrës Federale të Statistikave, çmimet e konsumit për ushqimet dhe pijet joalkoolike në shkurt ishin 5.1 për qind mbi nivelin e një viti më parë. Sipas Matin Qaim, ekonomist bujqësor dhe drejtor i Qendrës për Kërkime Zhvillimore në Universitetin e Bonit, arsyeja për këtë ishin kostot e larta të energjisë, plehrave dhe transportit, shoqëruar me një rritje të mëtejshme të fortë të kërkesës globale dhe korrje të dobëta në disa rajonet kryesore në rritje, shpjegon eksperti për Rrjetin Editorial të Gjermanisë (RND).

Një zëdhënëse e grupit të kompanive të supermarketit Aldi Süd e konfirmoi këtë për RND se “situata në Ukrainë çon në sfida shtesë në zinxhirët e furnizimit dhe në prokurimin e lëndëve të para.

“Aty ku kostot në blerje ndryshojnë për shkak të situatës aktuale në treg, duhet të rrisim edhe çmimet e shitjes”, tha zëdhënësja.

Vajrat e grurit, misrit dhe bimor në veçanti po bëhen më të shtrenjta. Së pari, “Lebensmittelzeitung” raportoi se Aldi dëshironte të rriste çmimet për 400 produkte. Në përputhje me rrethanat, konkurrenti i çmimeve Lidl thuhet se tashmë ka ndjekur shembullin dhe ka rritur çmimet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com