Rrjetet sociale kanë 50 efekte negative

rrjetet sociale kane 50 efekte negative
rrjetet sociale kane 50 efekte negative

11:49 19/10/2021

Ankth e depresion, nxitje ndaj vetëvrasjes e deri te risqet financiare

50 efekte negative kanë rrjetet sociale, dhe jo të gjitha janë të lidhura me shëndetin mendor. Identifikimi I tyre mban firmën e një studimi Australian të Universitetit të Teknologjisë në Sidnei.

Ankthi, depresioni, ngacmimet, nxitje negative, nxitje ndaj vetëvrasjes, cybertalking, rrugaçëri, xhelozi, mbingopje informacionesh, shpesh të panevojshme e mungesë sigurie. Këto janë efektet më negative të rrjeteve sociale, por nuk mbeten pas edhe dhunimi i privatësisë, gënjeshtra, konflikti dhe risqet financiare.

Në kompleksitet problemet e lidhura me përdorimin e rrjeteve sociale janë të sferës mendore, impakti negative mbi profesionalizmin dhe punën, rendimenti shkollor dhe siguria.

Sipas kërkuesve në shifra makro, tendenca e rrethit vicioz të mediave sociale janë bërë kërcënim për njeriun, veçanëirsht në ato raste kur krijohet varësi ndaj tyre dhe pamundësia për të kontrolluar sjelljet në to. Studimet e mëtejshme do të fokusohen në politikat që të bëjnë të mundur reduktimin e pasojave negative të tyre.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts