Rudy Giuliani i pezullohet licensa

12:20 08/07/2021

Vendimi i gjykatës në Nju Jork vjen rreth deklaratave të rreme në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020

Licenca e avokatit Rudy Giuliani është pezulluar në Uashington, DC. Një gjykatë apeli në Shtetet e Bashkuara i pezulloi ish-avokatit të ish-Presidentit Donald Trump, të drejtën e ushtrimit të profesionit të avokatit.

Giuliani, i cili udhĂ«hoqi sfidĂ«n ligjore tĂ« Trump pas humbjes sĂ« tij nĂ« zgjedhje, u pezullua nga ushtrimi i avokatisĂ« nĂ« Nju Jork muajin e kaluar pasi njĂ« gjykatĂ« vendosi qĂ« ai kishte bĂ«rĂ« deklarata tĂ« rreme dhe mashtruese nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« pĂ«rmbysur rezultatet tĂ« zgjedhjeve tĂ« vitit 2020 nĂ« favor tĂ« Trump.

NĂ« qershor, gjykata e Nju Jorkut zbuloi se ai kishte gĂ«njyer duke argumentuar se zgjedhjet ishin vjedhur. Licensa e Giulianit do tĂ« revokohet ndĂ«rsa merren masa disiplinore mbi praktikat e tij.

Gjykata e Nju Jorkut, duke cituar trazirat e 6 Janarit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara shkaktuar nga përkrahësit e Trump, tha se dëshira e Giulianit për të treguar pretendime të rreme kërcënonte interesin publik dhe mund të minonte besimin e publikut në procesin zgjedhor. Avokati dhe i besuari i ish-Presidentit pretenduan mashtrim gjatë zgjedhjeve presidenciale pa prova.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.