Rusët bombardojnë një terren stërvitor të ushtrisë ukrainase, vritet një ushtar, plagosen disa të tjerë, mes tyre dhe një operator i Deutsche Welle

Ushtria ruse ka bombarduar një terren stërvitor të ushtrisë ukrainase në Donbas, duke vrarë një ushtar, bëjnë të ditur burime ukrainase. Edhe një ekip i Deutsche Welle-s ra në zjarrin e artilerisë ruse.

Një ushtar ukrainas u vra dhe disa të tjerë u plagosën në një sulm të Rusisë, si pasojë e të cilit të shtunën, 22.07.2023 u plagos një kameraman i DW.

Sulmi me bomba thërrmuese kishte vënë në shënjestër terrenin e stërvitjes së ushtrisë ukrainase në Donbas, rreth 23 kilometra larg vijës së frontit, bën të ditur DW.

Ievgen Shylko i DW ishte pjesë e një ekipi të dërguar për të raportuar nga terreni i stërvitjes pranë qytetit Druzhkivka që ra nën zjarrin e artilerisë ruse.

“Ne po filmonim ushtrinë ukrainase gjatë stërvitjes kur papritmas dëgjuam disa shpërthime,” tha korrespondenti i DW, Mathias Bölinger.

“Ne u shtrimë për tokë, më shumë shpërthime pasuan, pamë njerëz të plagosur,” shtoi ai.

Shylko u plagos kur e goditi një cifël granate. Ai po trajtohet në një spital ukrainas dhe është në gjendje të qëndrueshme.

“Më vonë, ushtria ukrainase konfirmoi se na kishin qëlluar me municione”, tha reporteri i DW, Bölinger, i cili vetë kishte shpëtuar nga sulmi pa u dëmtuar.

“Jam shumë i lehtësuar që jeta e Ievgen Shylkos nuk është në rrezik dhe i uroj shërim të shpejtë,” tha Drejtori i Përgjithshëm i DW, Peter Limbourg.

Sipas shifrave të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 15 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë në Ukrainë që kur Rusia nisi pushtimin më 24 shkurt 2022.

“Gazetarët rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të raportuar mbi agresionin rus – ata meritojnë respektin dhe falënderimet e mia më të mëdha. Pavarësisht të gjitha masave paraprake të sigurisë të marra dhe distancës nga fronti rus, puna e kolegëve tanë në zonën e luftës mbetet e rrezikshme”, tha Limbourg.

Ushtarët ukrainas bombardohen në kampin e stërvitjes në Donetsk

Çfarë janë bombat thërrmuese?
Bombat thërrmuese mund të hidhen nga aeroplanët ose të shkrepen nga tanket, armët e artilerisë dhe raketahedhësit.

Ato përmbajnë qindra bombëza të vogla, që bien pa dallim në zona të gjera duke filluar nga disa fusha futbolli deri në disa hektarë tokë.

Ato janë të ndaluara nga më shumë se 100 shtete për shkak të rrezikut të madh që përbëjnë për civilët, por përdoren nga të dyja palët në luftën Rusi-Ukrainë./DW/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts