“Rusët janë si piratët”/ Zyrtari ukrainas: Mariupol është shkatërruar thuajse plotësisht, dyshohet për viktima masive!

Zyrtarët e qytetit juglindor të Ukrainës, Mariupol, pranë kufirit me Rusinë, kanë thënë se dyshojnë për një numër të madh njerëzish të vdekur, pasi vendi u godit për orë të tëra nga granatime.

Nënkryetari i bashkisë Sergiy Orlov thotë se një lagje buzë lumit, që shërben si shtëpia e 130,000 njerëzve duke përfshirë babain e tij, është “pothuajse e shkatërruar plotësisht”.

“Ne nuk mund të llogarisim numrin e viktimave atje, por besojmë se të paktën qindra njerëz kanë vdekur. Ne nuk mund të hyjmë për të tërhequr trupat”, tha ai për BBC.

“Ushtria ruse po punon me të gjitha armët e saj këtu – artileri, sisteme të shumta lëshimi raketash, aeroplanë, raketa taktike. Ata po përpiqen të shkatërrojnë qytetin,” thotë Orlov.
Ai thotë se forcat ruse janë disa kilometra larg nga të gjitha anët.

“Ushtria ukrainase është shumë e guximshme dhe ata do të vazhdojnë të mbrojnë qytetin, por stili i ushtrisë ruse është si piratët. Ata nuk luftojnë me ushtrinë e tyre, ata thjesht shkatërrojnë rrethe të tëra,” thotë Orlov.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.