Rusët kufizojnë lëvizjet në Mariupol

ruset kufizojne levizjet ne mariupol
ruset kufizojne levizjet ne mariupol

09:32 18/04/2022

Në Mariupol nuk lejohen me hyrje dhe dalje të pa kontrolluara nga rusët. Burrat që mbeten në qytet do të “filtrohen”, thanë forcat ruse, sipas një këshilltari të kryebashkiakut. Lëshohen leje për lëvizje brenda qytetit, qytetarët nuk do të mund të dalin në rrugë ose të lëvizin midis rretheve pa një të tillë.

Autoritetet ukrainase dënuan sulmet e artilerisë ruse mbi qytetet në verilindje dhe rrethimin e vazhdueshëm të qytetit port jugor të Mariupolit, për të cilin Moska tha se kishte marrë pothuajse kontrollin e plotë, pas pothuajse dy muajsh të përgjakshme duke luftuar. Serhiy Gaidai, guvernatori i rajonit fqinj të Luhansk, i cili ka përjetuar luftime të ashpra, përsëriti një lutje që njerëzit të evakuoheshin.

“Java e ardhshme do të jetë e vështirë”, tha ai në një postim në faqen e tij në Facebook. “Mund të jetë hera e fundit që kemi një shans për t’ju shpëtuar.”

Ndërkohë që për herë të parë që nga nisja e luftës, shërbimi i kufirit polak raporton se më shumë njerëz u kthyen në Ukrainë nga Polonia sesa ata që u larguan. Gati 22,000 qytetare kaluan në Ukrainë të shtunën, ndërsa 19,200 u larguan.

Dëmi ekonomik është i madh. Deficiti buxhetor i Ukrainës arrin në rreth 5 miliardë dollarë në muaj.

Presidenti Zelenskiy tha se kishte diskutuar sigurimin e stabilitetit financiar të Ukrainës dhe përgatitjet për rindërtimin e pasluftës me Drejtoreshën e Fondit Monetar Ndërkombëtar, duke e cituar atë, ai tha se mbështetja do të jetë thelbësore për të hedhur themelet për rindërtimin.

Ukraina vazhdon përpjekjet për t’u bashkuar me shpejtësi Bashkimin Evropian, pasi zyrtarët plotësuan një pyetësor që është një pikënisje për BE-në për të vendosur për anëtarësimin e saj.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts