Rusët nuk heqin dorë lehtë nga Kharkiv, nisin sërish sulmet në qytetin e dytë kryesor ukrainas, shënohen katër viktima

Forcat ruse kanë rinisur sërish sulmet në Kharkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Sipas BBC, të paktën katër persona kanë mbetur të vdekur në qendër të qytetit.

Lajmi ka gjetur konfirmime edhe nga guvernatori rajonal, Oleh Synehubov.

Kujtojmë se qyteti ishte në shënjestër të sulmeve ruse në muajin e parë të luftës, e pas dështimit për ta marrë kontrollin e saj, forcat e Putinit u tërhoqën në Lindje.

Tashmë, e gjithë ofensiva e ushtrisë armike është përqendruar në Rajonin e Donbasit, që është kthyer në pretekst të luftës, megjithatë herë pas here, dilet nga kjo linjë dhe sulmohen qytete që kanë interes të madh strategjik për gjeneralët armiqtë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.