Rusët shkatërrojnë avionin më të madh në Botë, reagon Ukraina: Ata nuk do të…

Avioni më i madh në botë, Antonov AN-225 Mriya, u shkatërrua nga një sulm rus në një aeroport afër Kievit, sipas njoftimit në Tëitter të qeverisë së Ukrainës.

Rusia mund të ketë shkatërruar ‘Mriya’ tonë”, tha Dmytro Kuleba, ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës. “Por ata kurrë nuk do të jenë në gjendje të shkatërrojnë ëndrrën tonë për një shtet të fortë, të lirë dhe demokratik evropian.”

Mriya, që përkthehet në “ëndërr”, ishte ulur në hangarin e tij në një bazë ajrore ukrainase në Hostomel, e cila kishte qenë vendi i përleshjeve intensive të enjten kur ushtria ruse mori kontrollin e bazës ajrore.

Imazhet satelitore nga Maxar Technologies tregojnë dëme të konsiderueshme në një pjesë të hangarit në të cilin ruhet AN-225.

Sistemi i Informacionit të Zjarrit për Menaxhimin e Burimeve të NASA-s zbuloi zjarre të shumta në aeroport, duke përfshirë edhe hangarin ku ruhet avioni. Një zjarr ka rënë në hangarin ku mbahet avioni dhe u zbulua në orën 11:13 të së dielës, sipas të dhënave të NASA-s.

NASA mori të dhënat e zjarrit nga një numër satelitësh NOAA dhe NASA.

Nuk është e qartë nëse zjarret në aeroport janë rezultat i zjarreve apo shpërthimeve aktuale nga sulmet ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.