Rusët të shqetësuar për sigurinë e Sputnik-V, udhëtojnë jashtë vendit për vaksinim

OBSH ka pezulluar procesin e miratimit për Sputnik V, pasi u zbulua se një fabrikë prodhimi nuk ndiqte praktikat e duhura.

Udhëtimet janë të mbyllura për Serbinë, kryesisht rusët, për t’u vaksinuar me ilaçe të tjera të miratuara ndërkombëtarisht, por jo në vendin e tyre.

Agjencitë ruse të udhëtimit po organizojne udhëtime të organizuara që rusët të vaksinohen jashtë vendit me vaksina të huaja kundër COVID-19 , pasi disa rusë janë zhgënjyer që vaksinat e prodhuara në vend nuk janë miratuar ndërkombëtarisht.

Rusia nuk ka miratuar asnjë vaksinë të bërë për përdorim urgjent jashtë vendit. Ajo ka miratuar katër vaksina përfshirë vaksinën me dy doza Sputnik V.  Asnjë nga vaksinat e Rusisë nuk është miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ose Bashkimi Evropian.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *