Rusi, EMA ekzaminon vaksinën Sputnik V

Ekspertët e Agjencisë Europiane të Barnave (EMA) kanë mbërritur në Moskë për të vlerësuar vaksinën antiCOVID-19 Sputnik V, njoftoi media ruse.

Përfaqësuesit e EMA-s, që nisi shqyrtimin e vaksinës së prodhuar nga Rusia në fillim të marsit, deri më tani kanë vizituar dy klinika në Moskë, ku mbaheshin nën vëzhgim pacientë në provat e fazës 3 të vaksinës.

“EkspertĂ«t biseduan me personelin mjekĂ«sor nĂ« klinika”, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar burime anonime.

Vizita në Rusi është pjesë e procesit të EMA-s për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës.

Sipas procedurĂ«s sĂ« “rishikimit tĂ« pĂ«rsĂ«ritur”, “rezultatet e provĂ«s po shqyrtohen, edhe nĂ«se jo tĂ« gjitha tĂ« dhĂ«nat janĂ« ende nĂ« dispozicion dhe nuk Ă«shtĂ« dorĂ«zuar ende ndonjĂ« kĂ«rkesĂ« pĂ«r miratim.

Nuk është e qartë se sa kohë do të zgjasë procesi i miratimit.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *