Rusi-Ukrainë: Çfarë mendojnë të rinjtë rusë për luftën

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, një protestë është ngritur në mbarë botën. Më 2 mars, OKB-ja votoi me shumicë dërrmuese për të miratuar një rezolutë që kërkon fundin e pushtimit, me vetëm pesë vende që kundërshtojnë – Rusinë, Bjellorusinë, Korenë e Veriut, Eritrea dhe Siria. Ndërsa lufta vazhdon, mijëra janë vrarë sipas autoriteteve ukrainase dhe shumë të tjerë janë plagosur.

Si kundërpërgjigje, SHBA, BE, Britania e Madhe dhe vende të tjera kanë vendosur sanksione , të përgjithshme dhe të synuara, dhe dyert janë mbyllur për rusët në mbarë botën, nga institucionet kërkimore te ngjarjet sportive , në shenjë proteste ndaj pushtimit të Rusisë.

Anna*, 22, Moskë – “Askush nga ne nuk e donte këtë luftë”

Unë jam mirë, por e gjithë situata është mjaft e vështirë. Fjalë për fjalë, të gjithë miqtë e mi dhe unë jemi të tronditur. Askush prej nesh nuk e donte këtë luftë dhe ne jemi në kundërshtim me veprimet e presidentit rus Vladimir Putin. Por ne nuk kemi të drejtë të shprehim qëndrimin tonë. Në demonstrata, njerëzit ndalohen për disa ditë ose gjobiten. Tani, çdo fjalim kundër luftës mund të rezultojë në 15 vjet burgim. Disa nga miqtë e mi po largohen nga vendi tani dhe unë i kuptoj.

Yana*, 25, Moskë – “Ndihet sikur nuk kemi asnjë kontroll”

Kur mendoj për konfliktin, ndihem i shqetësuar, i trishtuar dhe i frustruar. Kryesisht sepse nuk e kuptoj se si dikush mund ta ndërmarrë këtë hap – të dërgojë njerëz të luftojnë, të vrasin të tjerët. Eshte e frikshme.

Nga njëra anë, ajo ka prekur të gjithë – psikologjikisht, ekonomikisht dhe në shumë mënyra të tjera. Dhe nga ana tjetër, e kuptoj se mund të lëndohemi nëse bëjmë diçka për ta ndryshuar atë. Duket sikur nuk kemi asnjë kontroll. Peticionet dhe protestat janë të ndaluara. Njerëz arrestohen edhe për shëtitje nëpër zonën ku ishte planifikuar protesta.
Po mendoja të largohesha nga Rusia, por është problemi i parave – çmimet e biletave janë dhjetëfishuar, dhe gjithashtu nuk më pret askush atje.
Është e vështirë të dallosh problemet globale nga ato të përditshmet, siç mund ta shihni. Por për të luftuar ankthin, ne përpiqemi të kujtojmë lidhjet tona me miqtë dhe familjen dhe të shijojmë motin pranveror.

Tatyana*, 28 vjeç, nga Moska, aktualisht në Gjermani – “Prindërit e mi mund ta justifikojnë luftën në kokën e tyre. Nuk arrij ta kuptoj pse’ Jam mirë, fizikisht. Mendërisht, jam pak i rrënuar, por po ia dalin mbanë. Unë u transferova në Gjermani vitin e kaluar për të marrë masterin tim. Megjithatë, e gjithë familja ime është në Rusi.

Unë po planifikoja të shkoja të takohesha me familjen time pikërisht në këtë kohë, por nuk më duket e mundur më. Dua të them – ndoshta ka një mënyrë për të shkuar në Rusi, por pothuajse zero për mua që të kthehem për të studiuar, dhe meqë po vjen një semestër i ri, nuk po e rrezikoj. Unë kam një leje qëndrimi tani, por ajo skadon në maj. Për shkak të çdo gjëje që përshkallëzohet kaq shpejt, jam në ankth nëse do të kem probleme për ta rinovuar atë për shkak se jam ruse.

Për shkak të bllokimit të kartave ruse dhe shkëputjes së Rusisë nga SWIFT (sistemi ndërkombëtar i pagesave), familja ime duhej të më dërgonte disa para paraprakisht, për çdo rast, dhe më duhej t’i tërhiqja shumë shpejt përpara se të humbja aksesin në të.

Familja ime ka parë tashmë ndryshime në çmime. Motra ime po mundohej të merrte produkte për fëmijë për nipin tim, sepse çmimet u rritën në qiell. Një nga kunatët e mi dhe babai im potencialisht do të humbasin punën e tyre sepse bizneset e tyre punonin shumë ngushtë me bizneset evropiane dhe të gjitha ato linja komunikimi janë mbyllur tani.
Kira*, 20 vjeç, Moskë – “Nuk dua të jetoj i izoluar këtu”

Është e vërtetë që të gjitha dyqanet e mia të preferuara si H&M, Bershka dhe P&B janë mbyllur. Jam pak i mërzitur për këtë. Megjithatë, unë kam showroom-et e mia të preferuara ruse, kështu që koleksioni i pranverës do të jetë gjithashtu i mrekullueshëm.

Shoku im do të bëhej praktikant në një botues reviste ndërkombëtare, por ata pushuan së punuari në Rusi në ditën e tij të parë atje. Sa për mua, jam i përfshirë në industrinë e sportit. Jam i sigurt që dini për kampionatin botëror të volejbollit FIVB 2022 i cili ishte planifikuar në Rusi. Tani nuk do të jetë në Rusi. Është njësoj si t’i presësh këmbët nga poshtë. Është tronditëse. Si jetoni pa atë për të cilën jetonit?

Mora një email nga qeveria që thoshte se kishim kohë deri më 14 mars për të shkarkuar të gjithë skedarët nga Instagram. Pas kësaj, nuk do të funksiononte. As TikTok nuk është i disponueshëm. Ne kemi VK (një zëvendësues rus për Facebook), por nuk është njësoj.

Katya, 21, Moskë – “Unë nuk marr pjesë në protesta. Është shumë e frikshme, ideja për të vdekur ose për të qenë i mbyllur për jetën’

Shumica e sanksioneve më duken të çuditshme. Krerët e qeverive e nisën këtë tmerr, por ndaj njerëzve të thjeshtë janë vendosur ndalesa dhe sanksione. Mbyllja e dyqaneve të zakonshme dhe heqja e disa ushqimeve nga dyqanet është e palogjikshme. Pse të hiqni edhe diçka të parëndësishme nga njerëzit e zakonshëm? Ne jemi tashmë në s*** të thellë. Bota na urren të gjithëve, tashmë mjafton.

Sa për mua, personalisht, humba mundësinë për t’u zhvendosur në banesën time, gjë që duhej ta bëja së shpejti, sepse rinovimet u bënë shumë të shtrenjta. Për shkak të kësaj, do të më duhet të jetoj për një kohë të gjatë në një vend ku nuk jam shumë rehat.

Mund të bëj pa akses në platformat e bllokuara të mediave sociale. Por shumë rusë po privohen jo vetëm nga një prurje e pakuptimtë me përmbajtje argëtuese, por edhe nga kujtimet, puna, si dhe informacioni i rëndësishëm dhe i vërtetë për atë që po ndodh, të cilat nuk mund të merren nga një kuti zombie (televizori). Ata na gënjejnë hapur atje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts