Rusia: 24 persona u plagosën nga sulmi ukrainas në kantierin detar të Krimesë

rusia 24 persona u plagosen nga sulmi ukrainas ne kantierin detar te krimese

Larg samitit të madh në Rusinë e largët lindore, raportohet se shpërtheu një zjarr dhe 24 persona u plagosën në një sulm ukrainas në një kantier detar të Krimesë.

Rusia pretendon se Kievi lëshoi 10 raketa lundrimi në kantierin e anijeve Sevastopol në rajonin e pushtuar herët sot.

Shtatë raketa thuhet se u rrëzuan dhe të gjithë dronët e detit u shkatërruan, sipas ushtrisë ruse, por disa raketa dëmtuan dy anije që po riparoheshin në kantier detar.

Duket të jetë një nga sulmet më të mëdha në territorin e pushtuar nga Rusia në javët e fundit.

Mikhail Razvozhayev, guvernatori i Sevastopolit i emëruar nga Moska, tha në Telegram se 24 persona u plagosën nga zjarri.

Ai ka postuar një foto me tym që derdhet nga faqja. Kievi ende nuk ka komentuar mbi pretendimet se ishte pas sulmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts