Rusia akuzon SHBA-në dhe NATO-n: Po inkurajojnë Ukrainën për të vazhduar këtë luftë të pakuptimtë

Rusia ka akuzuar SHBA-në, NATO-n dhe të tjerët për përshkallëzimin e tensioneve me Ukrainën dhe nxitjen e një “lufte të pakuptimtë”.

kremlin

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha sot se Perëndimi “ditët dhe javët e fundit ka nisur një raund të ri përshkallëzimi”.

Ai shtoi: “Ata po e bëjnë këtë qëllimisht. Ne dëgjojmë shumë deklarata luftarake… Ata po e inkurajojnë Ukrainën në çdo mënyrë të mundshme për të vazhduar këtë luftë të pakuptimtë.

E gjithë kjo, natyrisht, do të ketë pasoja të pashmangshme dhe në fund do të jetë shumë e dëmshme për interesat e atyre vendeve që kanë marrë rrugën e përshkallëzimit.

Ndërkohë, ministrat e jashtëm nga vendet e NATO-s do të takohen sot në Pragë mes presionit për të lejuar Ukrainën të godasë objektivat brenda Rusisë (shih postimin në orën 12:10).

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, vendet e NATO-s që atëherë kanë ofruar ndihmë ushtarake me vlerë miliona për Kievin, por me kushte të rrepta për përdorimin e saj.

Volodymyr Zelenskyy tha dje se është “e padrejtë” që Ukraina nuk mund të godasë brenda territorit rus pavarësisht se ka marrë raketa me rreze të gjatë veprimi nga Perëndimi.

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts