Rusia dënon sulmin ndaj kishës ortodokse greke në Rripin e Gazës

rusia denon sulmin ndaj kishes ortodokse greke ne rripin e gazes

Rusia dënoi një sulm ndaj një kishe ortodokse greke në Rripin e Gazës , e cila po strehonte njerëzit e zhvendosur.

“Ne refuzojmë kategorikisht përdorimin pa kriter të forcës, ne refuzojmë kategorikisht sulmet nga cilado anë që ato kryhen në objekte civile, natyrisht, ne dënojmë dhe vijojmë nga fakti se kjo çështje do të hetohet në përputhje me rrethanat,” tha zëvendës zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Alexey Zaytsev.

Zyrtari gjithashtu “kategorikisht” dënoi çdo sulm ndaj infrastrukturës civile.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 16 të krishterë palestinezë ishin në mesin e të vrarëve në sulmin izraelit në kishë të enjten në mbrëmje.

I pyetur në lidhje me planin e Rusisë për të revokuar ratifikimin e Traktatit Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Testeve Bërthamore (CTBT), Zaytsev tha se Rusia e konsideron “të papranueshme çekuilibrin në pozicione” me SHBA-në në situatën aktuale gjeopolitike.

“SHBA-ja i është shmangur ratifikimit të traktatit për 25 vjet, por kjo status quo nuk mund të zgjasë, tërheqja e Rusisë nga ratifikimi i CTBT synon të adresojë këtë pabarazi”.

Për mundësinë e kryerjes së testeve bërthamore, Zaytsev tha se marrëveshja nuk ka hyrë në fuqi dhe derisa të ndodhë kjo, dispozitat e saj nuk janë ligjërisht të detyrueshme.

Për momentin, shtoi ai, Rusia mbështet moratoriumin e dekretit presidencial të vitit 1992 mbi testet bërthamore, i cili mbetet në fuqi.

Për sa i përket pasojave, zyrtari dyshoi për një ndryshim në qëndrimin e SHBA-së për ratifikimin e CTBT-së edhe pasi Rusia të kthejë miratimin e saj. “Amerikanët janë të kënaqur me gjendjen aktuale të punëve; edhe pa ratifikimin, SHBA gëzon të gjitha avantazhet e shteteve që nënshkruan traktatin, në veçanti, ata kanë akses në të dhënat e mekanizmit të verifikimit të tij.”

“Është jashtëzakonisht e vështirë të ndryshohet ky pozicion, por ne duhet të punojmë për të”, tha ai.

Zaytsev tha se palët, të përfshira drejtpërdrejt ose tërthorazi në konfrontimin aktual rreth Rripit të Gazës, “bëjnë deklarata provokuese”, të cilat mund të zgjerojnë konfrontimin e armatosur në vendet fqinje dhe madje edhe në të gjithë rajonin.

“Ne nuk besojmë se kjo kontribuon në përmirësimin e situatës dhe arritjen e paqes”, theksoi ai.

Diplomati kritikoi rritjen e pranisë ushtarake të huaj në zonën e konfliktit të armatosur si një faktor që rrit në mënyrë të pashmangshme rreziqet e përshkallëzimit të mëtejshëm.

Rusia mbështet një zgjidhje politike dhe diplomatike për konfliktin e Lindjes së Mesme përmes negociatave palestinezo-izraelite, me qëllim krijimin e një shteti të pavarur palestinez të bazuar në të drejtën ndërkombëtare, tha ai.

SHBA ka vendosur dy aeroplanmbajtëse, anijet e tyre mbështetëse në Mesdheun lindor, duke thënë se ato kanë për qëllim të sigurojnë që konflikti të mos zgjerohet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts