Rusia dhe Spanja përfshihen nga i nxehti ekstrem

15:27 13/07/2021

Në Madrid u regjistrua temperatura rekord 47 gradë Celsius, qytetarët mbushin plazhet dhe liqenet

Pjesa perĂ«ndimore e RusisĂ« sĂ«rish Ă«shtĂ« pĂ«rfshirĂ« nga temperatura rekord. NjerĂ«zit shfrytĂ«zuan liqenet pĂ«r t’u freskuar.

Temperaturat arritĂ«n nĂ« 35 gradĂ« Celsius dhe sipas parashikimeve mund tĂ« thyejnĂ« nivele rekord pĂ«rgjatĂ« kĂ«saj jave. Muajin e kaluar temperatura e ajrit nĂ« MoskĂ« arriti 34.8C, mĂ« e nxehta e regjistruar nĂ« muajin Qershor nĂ« 142 vjet monitorim.

Në qytetin e Pskov, afër kufirit ruso-estonez, termometri shënoi 32 gradë Celsius, saqë edhe akulloret nuk mund të që të rezistonin. Vitin e kaluar, temperatura më e lartë ditore në Pskov në Korrik ishte 24 ° C.

Po ashtu edhe Spanja po pĂ«rjeton valĂ«n e parĂ« tĂ« nxehtĂ«sisĂ«. QytetarĂ«t patĂ«n mundĂ«si tĂ« freskoheshin nga burimet e Madridit si dhe nĂ« rezervuarĂ« ndĂ«rsa temperaturat arritĂ«n rekordin afĂ«r 47 gradĂ« Celsius.

Shumë njerëz u panë duke pushuar në plazhet e Conde del Guadalhorce, në El Chorro në pjesën jugore të vendit. Po ashtu edhe banorët e Malagës pushtuan plazhin e Malagueta.

NdĂ«rkaq normat e infeksioneve janĂ« dyfishuar nĂ« SpanjĂ« ndĂ«rsa varianti Delta u pĂ«rhap me shpejtĂ«si midis tĂ« rriturve tĂ« rinj tĂ« pavaksinuar dhe Gjermania deklaroi tĂ« gjithĂ« vendin si njĂ« zonĂ« e rrezikut. SidoqoftĂ«, njĂ« rritje e mĂ«tejshme e shkallĂ«s sĂ« infeksionit nĂ« SpanjĂ« mund tĂ« çojĂ« nĂ« karantinĂ« e detyrueshme pĂ«r udhĂ«tarĂ«t e pavaksinuar, duke shkaktuar pasiguri pĂ«rpara sezonit tĂ« pikut tĂ« verĂ«s.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *